Notowania

wojna w iraku
29.11.2009 07:49

Blair wiedział, że wojna w Iraku jest nielegalna

Informował go o tym jego główny doradca do spraw prawnych. Premier groził mu dymisją?

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Główny doradca ds. prawnych rządu brytyjskiego Peter Goldsmith informował w 2002 r. Tony'ego Blaira, że usunięcie irackiego dyktatora Saddama Husajna będzie sprzeczne z prawem międzynarodowym. Premier był na niego wściekły. *

Według **gazety _ Mail on Sunday _, Goldsmith, który był wówczas prokuratorem generalnym, napisał do Blaira list na 8 miesięcy przed rozpoczęciem inwazji na Irak. Premier nie wziął go jednak pod uwagę.

_ Mail on Sunday _ twierdzi, że komisja, która w listopadzie rozpoczęła badania brytyjskiego zaangażowania w Iraku, jest w posiadaniu tego listu.

Pismo utrzymuje, że Goldsmith został zmuszony do milczenia po tym jak próbował odwieść Blaira od poparcia wojny w Iraku. Goldsmith miał napisać swój list po posiedzeniu gabinetu 23 lipca 2002 r., podczas którego poufnie poinformowano ministrów, że Waszyngton i Londyn postanowiły _ zmienić reżim w Iraku _.

W liście doradca premiera stwierdził, że chociaż według zasad przyjętych przez ONZ _ interwencja wojskowa jest dopuszczalna w przypadkach uzasadnionej obrony _, to zasada ta nie miała zastosowania w przypadku Iraku ponieważ Wielka Brytania nie była zagrożona przez Saddama Husajna. Blair po otrzymaniu tego listu miał wpaść we wściekłość i zagroził Goldsmithowi dymisją.

Na początku przyszłego roku zarówno Goldsmith jak iBlair mają zeznawać przed komisją śledczą, której przewodniczy były wysokiej rangi funkcjonariusz rządowy John Chilcot.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ USA: Policja rozgoniła przeciwników wojny w Iraku ]( http://news.money.pl/artykul/usa;policja;rozgonila;przeciwnikow;wojny;w;iraku,17,0,366609.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: wojna w iraku, wojna, irak, legalność, doradca, blair, wiedza, wielka, brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz