Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bogdan borusewicz
29.09.2007 12:02

Borusewicz: Możliwa koalicja PiS-LiD, ale nie PO-LiD

Jeśli po październikowych wyborach nie uda się stworzyć koalicji rządowej, dojdzie do kolejnych wyborów w styczniu - uważa marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP Andrzej Wiktor)

Jeśli po październikowych wyborach nie uda się stworzyć koalicji rządowej, dojdzie do kolejnych wyborów w styczniu - uważa marszałek SenatuBogdan Borusewicz, który startuje do Senatu z listy Platformy Obywatelskiej.

"Kiedy wskazywałem na taki scenariusz przed decyzją o samorozwiązaniu parlamentu PiS-owi, to słyszałem: "No to będą wybory", "No to co z tego?". To jest jednak kompromitacja, jeżeli będą wybory co pół roku w Polsce w sytuacji, że one powinny być co cztery lata" - powiedział Borusewicz sobotni gość radia TOK FM.

"To jest sytuacja fatalna ze względu na wyborców. Przecież gonienie ich co pół roku do urn wyborczych, to jest coraz mniejsza frekwencja, a bardzo dużo zależy od frekwencji" - zaznaczył.

_ Zdaniem Borusewicza, unikając debaty z szefem PODonaldem Tuskiem,Jarosław Kaczyńskiwzmacnia LiD. "Pytanie, dlaczego Jarosław Kaczyński wzmacnia LiD? Czy chodzi tylko o osłabienie Platformy, czy także myśli o jakieś koalicji z SLD?" - zastanawiał się kandydat PO na senatora. _ Zdaniem Borusewicza, brak koalicji po wyborach przysłuży się Prawu i Sprawiedliwości, bo do następnych wyborów będzie rządził rząd Jarosława Kaczyńskiego.

Jeśli jednak po najbliższych wyborach powstanie koalicja rządowa, to - zdaniem Borusewicza - najbardziej prawdopodobna jest ponowna koalicja PiS-u, Samoobrony i LPR-u.

"Jest duże prawdopodobieństwo powtórki z rozrywki: nazywam tak przyszłą koalicję PiS-u, Samoobrony i LPR, jeżeli oczywiście Samoobrona i LPR wejdą do Sejmu" - dodał marszałek Senatu.

Borusewicza nie zdziwiłyby też wspólne rządy PiS i koalicji Lewica i Demokraci. "Po dwóch latach ostatnich moich obserwacji wszystko jest realne" - mówił Borusewicz.

_ Borusewicz zapewnił, że zgadzając się na start z list PO, nie musiał akceptować ewentualnej koalicji PO i LiD. "W ogóle na ten temat nie było żadnych rozmów. Dotyczyły one tylko tego, że jest możliwość startowania z listy i to wszystko". _

"Przed koalicją z Samoobroną po wygranych wyborach w poprzedniej kadencji Jarosław Kaczyński mówił: "Nigdy koalicji z Samoobroną, to nie wchodzi w grę". No i co? Była koalicja. Jeżeli można było stworzyć koalicję z Samoobroną - takim gorszym SLD - no to pytanie moje jest otwarte i uzasadnione" - dodał Borusewicz.

W opinii marszałka Senatu, niemożliwa jest koalicja PO z LiD-em. "Uważam, że nie ma takiej możliwości i ze strony LiD-u też padły takie słowa.Wojciech Olejniczakmówił, że z Platformą nie widzi możliwości zawiązania koalicji" - zaznaczył.

Według Borusewicza, potencjalnym koalicjantem Platformy jest Polskie Stronnictwo Ludowe.

Tagi: bogdan borusewicz, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz