Notowania

hazard
23.11.2009 15:49

Branża hazardowa donosi do Brukseli na nową ustawę

Chodzi m.in. o zbyt pospieszny tryb przyjmowania nowych regulacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/DPA)

*_ - Ustawa o grach hazardowych nie narusza przepisów U _E - uważaKrystyna Skowrońskaz PO, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Innego zdania są właściciele automatów o niskich wygranych, którzy poprosili o interwencję Komisję Europejska. W piśmie do Brukseli stwierdzają, że jej przepisy łamią prawo unijne. *

Izba Gospodarcza Operatorów i Producentów Urządzeń Rozrywkowych napisała, że regulacje, które w ubiegłym tygodniu opuściły parlament, stoją w sprzeczności z zasadami m.in. swobody świadczenia usług i swobody przedsiębiorczości, które są podstawą funkcjonowania rynku wewnętrznego. Według Izby, regulacje wprowadzające np. zakaz reklamy i promocji gier, są nieproporcjonalne do celu.

_ - Sposób przyjęcia (...) projektu ustawy narusza zasady demokracji oraz państwa prawnego, na których opiera się UE, i do których przestrzegania zobowiązane są państwa członkowskie Unii _ - napisano w piśmie adresowanym do przewodniczącego KE Jose Manuela Barosso. Izba wyjaśnia, że miała tylko 36 godzin na przygotowanie uwag do projektu.

Ponadto poinformowała KE, że niektóre przepisy ustawy powinny zostać notyfikowane, ale Polska tego nie zrobiła. Właściciele automatów o niskich wygranych zwrócili też uwagę, że organy administracji państwowej przestały wydawać nowe zezwolenia na prowadzenie automatów, co jest niezgodne z obowiązującą ciągle ustawą o grach i zakładach wzajemnych.

Zdaniem Izby, _ efekciarskie hasła walki z hazardem odwróciły uwagę od losu ponad 100 tysięcy ciężko pracujących, drobnych przedsiębiorców i ich pracowników, którym nowa ustawa odbiera miejsca pracy _.

Politycy PO odrzucają zarzuty. Poseł Krystyna Skowrońska twierdzi, że o niezgodności nowych regulacji z prawem unijnym nie może być mowy. _ - Dysponowaliśmy opinią Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Nie miał on uwag wobec regulacji, nad którymi pracowaliśmy _ - podkreśla Skowrońska. Jej zdaniem, uzasadnienia nie znajduje także argument Izby, że projektem powinna się zająć komisja kodyfikacyjna.

Posłanka wyjaśnia, że sprawy dotyczące procedowania nad ustawą wyjaśniano wielokrotnie, zarówno podczas posiedzeń komisji, jak i na sali sejmowej. _ - Biuro Analiz Sejmowych wyrażało wątpliwości, ale argumentów nie podzieliło Rządowe Centrum Legislacji _ - powiedziała poseł. Dodała, że tylko Trybunał Konstytucyjny jest w stanie rozstrzygnąć spór prawników.

| USTAWA HAZARDOWA |
| --- |
| W ubiegły piątek Senat uchwalił bez poprawek ustawą o grach hazardowych. Prace nad nią trwały błyskawicznie. Pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie w ubiegły wtorek. Ustawa przewiduje m.in. zakaz urządzania wideoloterii i gier na automatach do hazardu poza kasynami, ograniczenia w reklamie gier i wzrost podatków od hazardu. Nie będą wydawane nowe zezwolenia na prowadzenie salonów gier z automatami i punktów z automatami o niskich wygranych. Instytucje te będą mogły działać do wygaśnięcia obowiązujących już pozwoleń. |

Hazard w raportach Money.pl
*Legalny hazard w sieci ma dać 260 mln zł * Bukmacherzy alarmują: drakońskie podwyżki wykończą branżę.ki.
*Na hazardowej prohibicji państwo straci miliardy * Do kasy państwa nie wpłynie 3,5 mld zł z gier na automatach - szacuje Money.pl. Kolejnych setek milionów nie zarobimy na e-hazardzie.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Schetyna o hazardzie: Tu jest gra w otwarte karty ]( http://news.money.pl/artykul/schetyna;o;hazardzie;tu;jest;gra;w;otwarte;karty,227,0,558051.html )
* [ Kapica: Nie będzie zakazu hazardu w internecie ]( http://manager.money.pl/news/artykul/kapica;nie;bedzie;zakazu;hazardu;w;internecie,244,0,557812.html )
Tagi: hazard, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz