Notowania

kamiński
07.10.2009 15:59

Brytyjscy Żydzi obawiają się Kamińskiego

Reprezentanci lobby żydowskiego chcą wyjaśnień w sprawie przeszłości europosła PiS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GNU)

Organizacja reprezentująca lobby żydowskie w W. Brytanii (Board of Jewish Deputies - BJD) zwróciła się do lidera Partii Konserwatywnej Davida Camerona by zapewnił, że ani europoseł PiS Michał Kamiński, ani łotewski deputowany Roberts Zile, nie mają w swej politycznej przeszłości żadnych ciemnych stron.

_ - Naszym głównym celem jest ustosunkowanie się do obaw środowisk żydowskich. Chcemy, aby lider konserwatystów uspokoił nas, że ani Kamiński, ani Zile, nie mieli w przeszłości związków z organizacjami neofaszystowskimi lub kwestionującymi holokaust _ - powiedziała rzeczniczka BJD.

Kamiński był jako nastolatek członkiem organizacji Narodowe Odrodzenie Polski (NOP) i obecnie przewodniczy klubowi Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), w którego skład wchodzą brytyjscy konserwatyści, PiS, czeska ODS i Zile. Łotysz reprezentuje partię Dla Ojczyzny i Wolności oskarżaną o to, że politycznie rozgrzesza łotewską formację SS.

W brytyjskiej prasie Kamiński był też krytykowany za wypowiedzi na temat zbrodni w Jedwabnem, z okresu, gdy był posłem AWS z Łomży. Kamiński został też w zeszłym tygodniu zaatakowany na zjeździe Partii Pracy przez ministra spraw zagranicznych Davida Milibanda i w serii artykułów lewicowego _ Guardiana _.

_ - Niepokoi nas to, że podyktowane względami politycznymi zarzuty wysuwane przez Partię Pracy i jej politycznych sojuszników zostały dostrzeżone przez BJD. Zarzuty te kilkakrotnie zostały zdemaskowane jako fałszywe. Będziemy w kontakcie z BJD, by uzmysłowić tej organizacji, że nie są one poparte żadnymi dowodami i że są stronnicze _ - zaznaczył w oświadczeniu rzecznik Williama Hague'a, uważanego w Partii Konserwatywnej za prawą rękę Camerona.

Rzeczniczka BJD zaprzeczyła, by żydowskie lobby kierowało się polityczną motywacją.

_ - Nie chcemy, by któraś z partii politycznych wykorzystywała BJD w politycznym sporze na temat antysemityzmu. Jednak każde oskarżenie dotyczące związków z nazizmem lub kwestionowania holokaustu traktujemy bardzo poważnie _ - oznajmiła.

* [ Rabin wzywa europosłów do odcięcia się od **Kamińskiego** ]( http://news.money.pl/artykul/rabin;wzywa;europoslow;do;odciecia;sie;od;kaminskiego,243,0,493299.html )
* **[ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ ) **
Tagi: kamiński, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz