Notowania

Bułgaria procesuje się z byłym carem o lasy

Państwo kwestionuje legalność odzyskania 1600 hektarów lasów w górach Riła.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Rząd chce w sądzie odzyskać tereny, które odzyskał były car i premier Symeona Sakskoburggotski - informuje wiceminister rolnictwa i szef agencji lasów Georgi Kostow.

- _ Były car będzie musiał udowodnić w sądzie, że jego rodzina rzeczywiście posiadała sporne grunty i ma prawo do ich odzyskania _ - powiedział Kostow.

Sprawa tzw. carskich lasów wyniknęła w 2003 roku, kiedy w trakcie procesu restytucji Sakskoburggotski, który był premierem w latach 2001-2005, otrzymał przez pomyłkę władz lokalnych miasteczka Samokow 425 ha lasów.

Lewica, która w latach 2001-2005 była w opozycji, zapowiadała konfiskatę spornych lasów, lecz po wyborach parlamentarnych w 2005 roku weszła w koalicję z partią byłego cara i sprawę wyciszono. Podniósł ją ponownie obecny premier Bojko Borysow.

Według wiceministra Kostowa, część gruntów, które otrzymał Sakskoburggotski, nigdy nie należała do jego rodziny. Miejscowi mieszkańcy mają dokumenty, potwierdzające prawo własności do części z nich.

ZOBACZ TAKŻE:

    * [ Bułgaria: Chciał fiskusowi zapłacić diamentem ]( http://news.money.pl/artykul/bulgaria;chcial;fiskusowi;zaplacic;diamentem,209,0,547537.html )
    * [ Milionowe premie bułgarskich urzędników ]( http://news.money.pl/artykul/milionowe;premie;bulgarskich;urzednikow,1,0,544001.html )
    * [ Bułgaria: Właściciele luksusowych aut wyłudzają podatki ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/prawo-na-lewo/artykul/bulgaria;wlasciciele;luksusowych;aut;wyludzaja;podatki,216,0,527832.html )

Część lasów znajduje się na obszarze chronionym, gdzie zakazany jest wyrąb drzew. Sakskoburggotski zakazu nie przestrzegał. Państwo będzie domagać się odszkodowań za straty poniesione w wyniku nielegalnego wyrębu.

Jednak - jak zastrzegł minister Kostow - _ niezależnie od wyniku procesu, państwo nigdy nie odzyska co najmniej 160 ha lasów, które zostały już sprzedane osobom trzecim. _

| CARSKIE MAJĄTKI DO ZWROTU |
| --- |
| Symeon i jego siostra odzyskali majątki carskie na mocy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 1998 roku, znoszącego ustawę o ich nacjonalizacji. Były car odzyskał pałac pod Sofią, dwa pałace w górach Riła i miasteczku Bania w środkowej Bułgarii, działki w Sofii i dużo innych gruntów i lasów. Majątki odzyskiwano stopniowo: część w latach 1998-2001, część - po 2001 roku. |

Tagi: bułgaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz