Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bułgaria straci miliard dolarów?

0
Podziel się

UE krytykuje Sofię za brak walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną.

Bułgaria straci miliard dolarów?
(EPA/PAP)
bDfBeNgB

_ - Unia Europejska zablokuje przeznaczone na pomoc dla Bułgarii fundusze w wysokości około miliarda dolarów - _ podała BBC, powołując się na przygotowywany w Brukseli raport Komisji Europejskiej.

Decyzja - ostrzega UE - wejdzie w życie, jeśli Sofia nie podejmie w najbliższym czasie konkretnych, zdecydowanych działań na rzecz walki z przestępczością i korupcją.

W dokumencie - podaje BBC - wskazano na powszechną korupcję a także opieszałość władz w wyjaśnieniu co najmniej 150 zabójstw, związanych z działalnością bułgarskiej mafii od upadku komunizmu.

bDfBeNgD

Pod koniec czerwca Komisja Europejska zablokowała już 10 proc. przeznaczonych dla Bułgarii środków finansowych - łączna wielkość zamrożonych od lutego przez KE środków z powodu korupcji i innych nieprawidłowości w ich wykorzystywaniu w Bułgarii wyniosła wówczas ok. 500 mln euro.

Zdaniem unijnych źródeł kroki podejmowane wobec Bułgarii mają służyć też jako ostrzeżenie dla innych państw - zarówno będących członkami UE jak i aspirujących do wejścia do Unii Europejskiej.

Już wcześniej zapowiadano, że negatywna ocena Komisji Europejskiej może grozić Bułgarii całkowitym lub częściowym zamrożeniem środków z funduszy strukturalnych na rzecz jej rozwoju. Do 2013 roku Bułgaria powinna otrzymać 11,1 mld euro, w tym 6,8 mld z funduszy strukturalnych.

bDfBeNgJ

W cytowanym przez BBC raporcie KE ostrej krytyce ma być poddana także sytuacja w Rumunii - nie zostaną jednak ogłoszone żadne sankcje wobec tego kraju

bDfBeNhe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)