Notowania

bułgaria
18.07.2008 09:28

Bułgaria straci miliard dolarów?

UE krytykuje Sofię za brak walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

_ - Unia Europejska zablokuje przeznaczone na pomoc dla Bułgarii fundusze w wysokości około miliarda dolarów - _ podała BBC, powołując się na przygotowywany w Brukseli raport Komisji Europejskiej.

Decyzja - ostrzega UE - wejdzie w życie, jeśli Sofia nie podejmie w najbliższym czasie konkretnych, zdecydowanych działań na rzecz walki z przestępczością i korupcją.

W dokumencie - podaje BBC - wskazano na powszechną korupcję a także opieszałość władz w wyjaśnieniu co najmniej 150 zabójstw, związanych z działalnością bułgarskiej mafii od upadku komunizmu.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ **Bułgaria nie dostanie pieniędzy z Unii** ]( http://news.money.pl/artykul/bulgaria;naduzycia;w;co;drugim;zamowieniu;panstwowym,117,0,342389.html )
* [ Bułgaria: Polska cofnęła Unię ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/bulgaria;polska;cofnela;unie,255,0,249343.html )
* [ Unia Europejska większa o Rumunię i Bułgarię ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/unia;europejska;wieksza;o;rumunie;i;bulgarie,206,0,212430.html )

Pod koniec czerwca Komisja Europejska zablokowała już 10 proc. przeznaczonych dla Bułgarii środków finansowych - łączna wielkość zamrożonych od lutego przez KE środków z powodu korupcji i innych nieprawidłowości w ich wykorzystywaniu w Bułgarii wyniosła wówczas ok. 500 mln euro.

Zdaniem unijnych źródeł kroki podejmowane wobec Bułgarii mają służyć też jako ostrzeżenie dla innych państw - zarówno będących członkami UE jak i aspirujących do wejścia do Unii Europejskiej.

Już wcześniej zapowiadano, że negatywna ocena Komisji Europejskiej może grozić Bułgarii całkowitym lub częściowym zamrożeniem środków z funduszy strukturalnych na rzecz jej rozwoju. Do 2013 roku Bułgaria powinna otrzymać 11,1 mld euro, w tym 6,8 mld z funduszy strukturalnych.

W cytowanym przez BBC raporcie KE ostrej krytyce ma być poddana także sytuacja w Rumunii - nie zostaną jednak ogłoszone żadne sankcje wobec tego kraju

Tagi: bułgaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz