Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bułgaria w tarapatach. Fundusze UE zamrożone

0
Podziel się:

Z audytu wynika, że doszło do nieprawidłowości w wydawaniu unijnych pieniędzy.

Bułgaria w tarapatach. Fundusze UE zamrożone
(PAP/ Andrzej Rybczyński)

_ - Bułgaria musi zamrozić wykorzystanie kolejnych środków z funduszy UE po audycie, który ujawnił nowe nieprawidłowości _ - poinformowała wicepremier Meglena Pługczijewa, odpowiadająca za zarządzanie środkami unijnymi.

Audyt, przeprowadzony przez firmę KPMG, ujawnił konflikt interesów przy realizacji środków z programu PHARE w Krajowej Agencji Infrastruktury Drogowej. Podjęto decyzję o zamrożeniu projektów o wartości 60 mln euro.

- _ Sytuacja z wykorzystywaniem środków unijnych jest krytyczna _ - oceniła Pługczijewa. - _ Nadszarpnięte jest zaufanie wobec Bułgarii. Bruksela jest rozczarowana, że nie ma postępu w walce z korupcją i przestępczością. Problemy z wykorzystywaniu środków unijnych są realne. Powinniśmy odzyskać zaufanie Komisji Europejskiej _ - mówiła.

Według przedstawionych przez wicepremier danych obecnie Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) bada obecnie w Bułgarii 19 sygnałów o oszustwach, związanych z wykorzystaniem środków unijnych, w tym z programu SAPARD.

- _ Z 220 mln euro, które Bułgaria powinna wykorzystać z tego programu do końca roku, zamrożonych jest 77 projektów o wartości 38,5 mln euro. Bułgaria zwróciła się do KE o przedłużenie o rok, do końca 2009 r., terminu wykorzystania środków z SAPARD _ - powiedziała Pługczijewa.

Budżet UE na lata 2007-2013, przyjęty w grudniu 2005 r., przewiduje dla Bułgarii 11,1 mld euro.Z operacyjnych programów unijnych, z których Bułgarii przysługują środki po wejściu do UE w 2007 r., działają na razie tylko dwa: _ Zasoby ludzkie _ i - _ Potencjał administracyjny _.

Nie wystartowały programy w dziedzinie infrastruktury drogowej, ochrony środowiska, konkurencyjności, rozwoju regionów wiejskich.

Eksperci unijni oraz OLAF mieli szereg zastrzeżeń do przedstawionych projektów i pracy administracji zarządzającej funduszami unijnymi.

Wicepremier nie chciała snuć przewidywań na temat oczekiwanego 23 lipca raportu KE, który ma ocenić postęp Bułgarii w przystosowaniu się do standardów unijnych oraz walkę z korupcją i przestępczością zorganizowaną. Ewentualna negatywna ocena może doprowadzić do sankcji wobec Bułgarii, w tym finansowych.

Pługiczijewa zapewniła, że harmonogram wykorzystania przysługujących Bułgarii do 2013 r. środków będzie gotowy do jesieni.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)