Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Inga Czerny
|

Buzek: Nie będę kandydował na prezydenta

0
Podziel się

Tusk podjął słuszną decyzję - skomentował Jerzy Buzek.

Buzek: Nie będę kandydował na prezydenta
(photo-service.europarl.europa.eu)
bEiOVIPp

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek ocenił, że premier Donald Tusk podjął słuszną decyzję o niekandydowaniu w wyborach prezydenckich. Zapewnił, że on sam na pewno nie będzie w nich kandydować.

Buzek tłumaczył, że chce zakończyć swoją misję jako przewodniczący PE i eurodeputowany, zgodnie z oczekiwaniami wyborców, którzy na niego głosowali.

_ - Oni głosowali na to, żebym był przez pięć lat w Parlamencie Europejskim, a nie zmieniał decyzji po pół roku. To w ogóle nie wchodzi w rachubę. To byłoby także nie do wytłumaczenia w Unii Europejskiej. Tak samo, jak - moim zdaniem - pan premier podjął naturalną i właściwą decyzję, że zostaje nadal premierem, a nie startuje w wyborach prezydenckich, tak ja podejmuję zupełnie naturalną decyzję i pozostaję przewodniczącym Parlamentu Europejskiego _ - powiedział Buzek dziennikarzom w Brukseli. Dopytywany potwierdził, że jest to jego _ ostateczna decyzja _.

bEiOVIPr

Zdaniem przewodniczącego PE, Donald Tusk miał poważne argumenty, żeby podjąć decyzję o niestartowaniu w wyborach.

_ - Są wielkie sprawy przed nami, wielkie decyzje, wielkie zmiany, które trzeba wprowadzić, jeśli Polska ma się liczyć w skali Europy i świata _ - powiedział. Tak samo, dodał, on ma przed sobą jako przewodniczący PE duże wyzwania, które musi doprowadzić do końca.

_ - Jestem świadomy tego, że Europa musi się zmienić. Mam sporo takich punktów, które chciałbym realizować w najbliższym czasie i one są już we wstępnej fazie realizacji po pół roku (od kiedy objął urząd w lipcu) i w żaden sposób nie mogę ich przerywać _ - powiedział.

Zdaniem Buzka Platforma Obywatelska nie będzie miała problemów ze znalezieniem kandydata na stanowisko prezydenta.

bEiOVIPx

- _ To jest partia, która ma duże poparcie i każdy kto będzie startował z ramienia tej partii ma ogromne szanse, by zostać prezydentem _ - dodał.

Choć przyznał, że po 13 latach polska konstytucja wymaga zmian, to powiedział, że należy z tym poczekać po 2011 roku.

By zmienić konstytucję, _ potrzebne jest porozumienie wielu sił politycznych, tego nie da się zrobić w pojedynkę, ani nawet dwie partie nie wystarczą i nie wiem czy dojrzeliśmy do zmiany konstytucji w momencie kiedy przystępujemy do wyborów prezydenckich, a rok później będą wybory parlamentarne i jeszcze polska prezydencja w UE. To nie jest dobry czas na zmianę konstytucji, musimy poczekać po roku 2011 _ - powiedział.

ZOBACZ TAKŻE:

bEiOVIPS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)