Notowania

buzek
06.07.2009 06:01

Buzek prawie szefem europarlamentu

Z wyścigu o szefostwo Parlamentu Europejskiego wycofał włoski eurodeputowany Mario Mauro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartosz Bator)

Według polskich eurodeputowanych rezygnacja włoskiego eurodeputowanego Mario Mauro z kandydowania na funkcję przewodniczącego PE praktycznie przesądza, że Jerzy Buzek zostanie szefem europarlamentu.

- _ To oczywiście jest dobra wiadomość. Przede wszystkim chciałem wyrazić wielki szacunek i uznanie dla swojego konkurenta pana Mario Mauro _ - powiedział Buzek w niedzielę wieczorem w TVN24.

Podkreślił, że zarówno on, jak i Mauro prowadzili bardzo mocną kampanię przez ostatnie dni, spotykali się codziennie z grupami politycznymi z różnych krajów w ramach Europejskiej Partii Ludowej i rozmawiali o najważniejszych problemach stojących przed PE i przed UE.

_ - Byłem optymistą, powiem szczerze, bo głosy po tych intensywnych rozmowach były na ogół dobre, ale oczywiście w demokracji nigdy nic nie wiadomo _ - powiedział Buzek

Dodał, że oprócz tych rozmów, bardzo ważne znaczenie miały działania polskiego rządu i premieraDonalda Tuska- rozmowy z premierami innych krajów a przede wszystkim z przewodniczącymi partii, które wchodzą w skład EPL.

_ - Tak, że z tych dwóch stron były działania i one przyniosły w tej chwili dobry efekt. Ale jeszcze raz wyrazy wielkiego szacunku dla pana Mario Mauro _ - podkreślił Buzek.

Zapytany, czy na ostatniej prostej do objęcia funkcji szefa PE spodziewa się jakichś problemów Buzek odpowiedział, że on _ będzie robił to, co należy _, będzie spotykał się i dyskutował w poszczególnych frakcjach w europarlamencie.

Mario Mauro wyjaśnia przyczyny rezygnacji

_ - W porozumieniu z kierownictwem mojej partii i frakcji Europejskiej Partii Ludowej postanowiliśmy wycofać moją kandydaturę _ - oświadczył Mauro.

W wydanej nocie wyjaśnił, że czyni tak, by podczas głosowania 7 lipca uniknąć _ niepotrzebnego i szkodliwego rozłamu _.

Włoski polityk stwierdził, że rozłam ten doprowadziłby w konsekwencji do podziału w EPL na początku nowej kadencji Europarlamentu , kiedy - jak dodał - _ trzeba wskazać wyraźnie cele polityczne w interesie obywateli europejskich _.

Mario Mauro podziękował następnie z całego serca rządowi Włoch za starania na rzecz jego kandydatury, a _ przede wszystkim tym, którzy popierali tę próbę _.

_ "Rezygnacja rywala Buzka zasługą premiera" _

Natomiast szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Mikołaj Dowgielewicz powiedział , że wycofanie się Mario Mauro z ubiegania się o funkcję przewodniczącego PE, to zasługa zarówno _ intensywnych działań premiera Tuska _, ale także mocnej kandydatury Jerzego Buzka.

Buzek - podkreślił Dowgielewicz - to bardzo rozpoznawalny poseł PE, zasłużony dla Polski i osoba z wysokimi kwalifikacjami.

_ - To, że Jerzy Buzek jest kandydatem na to stanowisko, to także efekt tego, że Polacy w ostatnich wyborach zaufali PO _ - dodał.

Pytany, czy można już uznać, że Jerzy Buzek na sto procent obejmie szefostwo PE, odpowiedział, że _ na razie jest za wcześnie, by otwierać butelki z szampanem _.

_ - Konieczne jest jeszcze poparcie innych frakcji w parlamencie europejskim, ale jestem optymistą _ - zaznaczył jednak Dowgielewicz.

Według niego, nie można mówić, że w związku z funkcją przewodniczącego PE dla Buzka, Polska straciła szanse na inne ważne stanowiska.

_ - Proponowałby poczekać jeszcze kilka dni. Kilka ważnych stanowisk w Parlamencie Europejskim jeszcze Polakom przypadnie _ - powiedział Dowgielewicz.

Buzek już może zbierać gratulacje

Janusz Lewandowski ujawnił, że on i jego koledzy spodziewali się, licząc głosy wewnątrz frakcji, że Włosi wycofają swojego kandydata. Jak mówił, jest to lepszy wariant i dla Polski i dla nich.

_ - Dla nas dlatego, że Buzek będzie uzgodnionym kandydatem najpoważniejszej frakcji, dalej będą to już tylko formalności, czyli nie będzie atmosfery rywalizacji i konfrontacji; to jest też paradoksalnie lepszy wariant dla Włochów, bo jeśliby poddali swoją kandydaturę pod głosowanie, wówczas przegraliby i stracili pozycję negocjacyjną _ - zaznaczył europoseł.

Jego zdaniem, gdy Buzek stanie się oficjalnym kandydatem frakcji chadeków - do czego ma dojść 7 lipca na spotkaniu chadeckiej frakcji - od objęcia stanowiska będą go dzieliły jedynie formalności.

Natomiast europoseł SLD Wojciech Olejniczak powiedział, że _ bardzo się cieszy, że Jerzy Buzek zostanie szefem europarlamentu _. _ _

_ - Od samego początku, gdy ta kandydatura się pojawiła, wydawało się, że ma ogromne szanse. Na najbliższym posiedzeniu PE w Strasburgu będę głosował na Jerzego Buzka tak jak i cały klub socjalistów _ - oświadczył Olejniczak.

Tadeusz Cymański (PiS) powiedział, że wszyscy życzymy sobie, żeby Polacy zajmowali jak najwyższe, eksponowane stanowiska i w tym sensie to jest bardzo dobra wiadomość. _ - Jeśli przyjąć, że są dwaj kandydaci i jeden się wycofuje, to się otwiera ogromna szansa dla drugiego _ - dodał europoseł.

Jednocześnie Cymański postawił pytanie, czy wycofanie się włoskiego kandydata oznacza, że Polska poświęciła jakieś inne ważne stanowiska.

Również Jarosław Kalinowski z PSL ocenił, że wycofanie się Mauro nie jest zaskoczeniem.

- _ Pewnie zakulisowe negocjacje były i rekompensata dla Włoch będzie _ - przewiduje europoseł z PSL.

Włosi musieli odpuścić

Europoseł Marek Siwiec (SLD) ocenił, że walka o funkcję szefa PE była przez Włochów jedynie _ kreowaniem frontu _, który ma być wykorzystany podczas gry o jakieś inne stanowisko.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w ramach rekompensaty dla delegacji włoskiej w EPL najprawdopodobniej Mauro Mauro ma przypaść stanowisko przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych PE.

_ - To jest oczywiście ważna komisja, natomiast to nie jest ta pierwsza liga europejska, do której zalicza się przewodniczącego i np. przyszłego komisarza ds. zagranicznych UE _ - powiedział Siwiec.

Również zdaniem Lewandowskiego, oddanie Mauro kierowania tą komisją nie będzie wysoką ceną.

_ To nie jest komisja, która ma zdolność współdecydowania, ale to jest prestiżowa funkcja _ - zaznaczył Lewandowski.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Ziobro, **Buzek**, Kwaśniewski. Nadejdzie ich czas? ]( http://news.money.pl/artykul/ziobro;buzek;kwasniewski;nadejdzie;ich;czas,214,0,485590.html )
* [ "Wybór Buzka to Polska w pierwszej lidze" ]( http://news.money.pl/artykul/wybor;buzka;to;polska;w;pierwszej;lidze,166,0,483238.html )
Tagi: buzek, parlament europejski, wybory, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz