Notowania

Przejdź na
buzek
10.05.2009 08:00

Buzek wciąż w grze o fotel szefa PE. Rząd wspiera

Polska nie wycofuje się z poparcia kandydatury byłego premiera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Stefan Kraszewski)

Polska nie wycofuje się z poparcia kandydatury Jerzego Buzka na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Były premier jest jednym z najpoważniejszych kandydatówdo objęcia schedy po obecnym szefie Parlamentu. O poparcie dla Buzka zabiegają politycy PO, która wchodzi w skład frakcji EPL, w której jest m.in. niemiecka CDU.

Najgroźniejszym konkurentem Buzka jest Włoch Mario Mauro. Tą kandydaturę forsuje premie Silvio Berlusconi.

Ostatnio premier Włoch zaskoczył wszystkich mówiąc , że jest bliski porozumienia z Polską w sprawie obsady tego stanowiska. Nasz kraj miałby poprzeć Włocha Mario Mauro, natomiast Włosi udzieliliby poparcia polskiemu kandydatowi na szefa Rady Europy -Włodzimierzowi Cimoszewiczowi.

_ - Przedstawiliśmy w Europejskiej Partii Ludowej kandydaturę Mario Mauro. Pracuję nad tym, także ostatnio w Polsce. Polska miała swojego kandydata _ - oświadczył szef włoskiego rządu.

_ - Jesteśmy bardzo blisko porozumienia _ - zapewnił Berlusconi.

Dodał: _ My poprzemy polskiego kandydata na sekretarza Rady Europy (Włodzimierza Cimoszewicza - PAP) _, a następnie powiedział: _ a oni prawdopodobnie wycofają... _. To niedokończone zdanie miało zapewne w domyśle kandydaturę Buzka.

Rzecznik polskiego rządu Paweł Graś nie potwierdził tych informacji.

Przyznał, że w czasie niedawnego szczytu Europejskiej Partii Ludowej w Warszawie toczyły się rozmowy na temat przyszłości instytucji europejskich. Zapewnił jednak, że polskie stanowisko w sprawie poparcia zarówno Jerzego Buzka, jak i Włodzimierza Cimoszewicza nie uległo zmianie.

Z kolei premier Donald Tusk powiedział na sobotniej konwencji PO, że wygrana Platformy w wyborach do PE da szanse na większy wpływ Polski na politykę europejską. _ - Jeżeli będziemy mieli dużo mandatów, to nasi koledzy chadecy z Włoch, Niemiec czy Francji będą musieli się z nami liczyć _ - podkreślił premier.

_ - Jeżeli wygra PO, to ja tu wam gwarantuję, że będziemy mieli przewodniczącego PE _ - powiedział Tusk.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Polskie gwiazdy i skandaliści w PE ]( http://news.money.pl/artykul/polskie;gwiazdy;i;skandalisci;w;pe,236,0,444908.html )
* [ Co drugi Polak mógłby głosować na Buzka ]( http://news.money.pl/artykul/co;drugi;polak;moglby;glosowac;na;buzka,252,0,448764.html )
Tagi: buzek, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz