Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sejm
22.09.2006 16:32

Być albo nie być - Sejm zdecyduje 10 października

Na następnym posiedzeniu Sejmu, zaplanowanym na 10-13 października, zapaść mają rozstrzygające decyzje dotyczące sceny politycznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Wtedy ma być ostatecznie jasne, czy będzie nowa większość rządowa, czy przyspieszone wybory.

Do najbliższego posiedzenia Sejmu politycy dają sobie czas na rozmowy o nowej koalicji rządowej. Jednym z wariantów jest koalicja, w skład której miałyby wchodzić PiS, LPR, PSL i która miałaby poparcie posłów, którzy opuścili klub Samoobrony.

Rzecznik PiS Adam Bielan mówił w piątek, że PiS liczy, że rozmowy
te zakończą się wcześniej.Według Bielana, na następnym posiedzeniu Sejmu mają pojawić się równocześnie wniosek o wotum zaufania dla rządu Jarosława Kaczyńskiego oraz wniosek o samorozwiązanie Sejmu. Jeśli rząd nie uzyskałby wotum zaufania, głosowany byłby wniosek o samorozwiązanie Sejmu.

Zgodnie z konstytucją, premier może zwrócić się do Sejmu o wyrażenie rządowi wotum zaufania. Sejm wyraża takie wotum większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów - czyli co najmniej 230.

Rzecznik rządu Jan Dziedziczak potwierdził, że Jarosław Kaczyński nie wyklucza złożenia przed najbliższym posiedzeniem Sejmu wniosku o wotum zaufania dla swojego rządu.

Konstytucja przewiduje również możliwość skrócenia przez Sejm kadencji parlamentarnej. Sejm może to zrobić uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby posłów - czyli
307.

W przypadku samorozwiązania się Sejmu, przyspieszone wybory muszą
odbyć się nie później niż w ciągu 45 dni od dnia skrócenia kadencji.

Gdyby Sejm podjął uchwałę o samorozwiązaniu na posiedzeniu w połowie października, to nowe wybory mogłyby się odbyć 26 listopada łącznie z drugą turą bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Taka data ewentualnych przyspieszonych wyborów padała dotąd w
wypowiedziach polityków, także z PiS.

Tagi: sejm, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz