Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cena wojny w Iraku - śmierć 600 tysięcy cywilów

6
Podziel się:

W wyniku wojny w Iraku poniosło śmierć 655.000 cywilnych Irakijczyków - oceniają naukowcy z Bloomberg School of Public Health Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Cena wojny w Iraku - śmierć 600 tysięcy cywilów
(PAP / EPA)

Podane przez nich szacunki dotyczące cywilnych ofiar wojny są kilkanaście razy wyższe niż podawane poprzednio przez inne organizacje. Brytyjski ośrodek badawczy Iraq Body Count ocenił, że od inwazji na Irak zginęło około 50.000 cywili.

Prezydent George Bush powiedział w grudniu ub.r., że wojna w Iraku kosztowała życie około 30.000 cywilnych Irakijczyków.

_ 601.000 osób zginęło od początku wojny śmiercią tragiczną (w wyniku przemocy), a reszta w rezultacie chorób spowodowanych wojną. _ Szacunki Bloomberg School of Public Health są oparte na wywiadach przeprowadzonych w Iraku przez lekarzy irackich oraz na analizie danych przeprowadzonej przez naukowców-epidemiologów z Uniwersytetu Hopkinsa.

Ustalili oni, że 601.000 osób zginęło od początku wojny śmiercią tragiczną (w wyniku przemocy), a reszta w rezultacie chorób spowodowanych wojną.

Ta sama grupa podała w 2004 r., że w pierwszych 18 miesiącach po
inwazji zginęło około 100.000 osób cywilnych.

Obserwatorzy w USA uważają te szacunki za mocno zawyżone.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Maciej
6 miesięcy temu
Dlaczego wtedy nie było sankcji na USA? Dlaczego amerykańscy sportowcy nie byli wykluczani? Dlaczego ludzie nie obwieszali się irackimi flagami? Dlaczego nie przypinali sobie wstążek w barwach irackiej flagi? Dlaczego nie powstawały piosenki wsparcia dla Irakijczyków? USA w Iraku zabiły kilkadziesiąt razy więcej ludzi niż Rosja. Ale widać jeden ból jest lepszy od drugiego. To tak wygląda walka z terroryzmem, że się masakruje ludność cywilną?
Taka
8 miesięcy temu
Dlaczego świat nie reagował, nie widziałam, żeby ludzie nosili wstążeczki z barwami Iraku, żeby w oknach wywieszali flagi Iraku, żeby USA wykluczono z różnych sportowych rozgrywek, żeby pozbawiano Amerykanów majątków, żeby dozbrajał Irak cały świat? A co my tam robiliśmy? Płakaliśmy, że Amerykanie wszystkie kontrakty wzięli dla siebie. Dla mnie wstyd. Porażająca obłuda. A każda wojna to nieszczęście.
dat
11 miesięcy temu
czy jankesi wypłacili Irakowi reparacje wojenne , o które tak zabiegają od ruskich dla Ukrainy?
toro
rok temu
Ale przecież Ameryce wolno. A Rosji niet. Jak ostatnio powiedział Bush: "...decyzja jednego człowieka, by rozpocząć całkowicie nieusprawiedliwioną, brutalną inwazję na Irak", eeee na Ukrainę"... Taka mała freudowska pomyłka...
ciekawski
rok temu
Czy to bylo ludobójstwo?