Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
centrolewica
10.06.2009 13:50

CentroLewica nie rozpadnie się

Mimo klęski w eurowyborach SdPl, PD, Zieloni 2004 chcą dalej współpracować.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

SdPl, PD, Zieloni 2004 chcą dalej współpracować. *Wspólny start w wyborach do europarlamentu był wstępem do dalszej współpracy ugrupowań tworzących komitet Porozumienie dla Przyszłości-CentroLewica - wynika z wypowiedzi przedstawicieli tych trzech ugrupowań.*

W przyszły wtorek reprezentanci SdPl, PD i Zielonych 2004 mają rozmawiać o przyszłości ich porozumienia. W wypowiedziach polityków najczęściej przewija się pomysł otwarcia PdP- CentroLewicy na nowe środowiska lewicowe i centrolewicowe.

Jak powiedział PAP lider PdPDariusz Rosati, wybory do Parlamentu Europejskiego były tylko pierwszym etapem działalności Porozumienia dla Przyszłości-CentroLewicy. _ Będziemy ten pomysł rozwijać _ - zapowiedział. Jak dodał, _ Porozumienie jest otwarte i dla SLD, i dla Stronnictwa Demokratycznego, i dla innych partii lewicowych i centrolewicowych _.

Również zdaniem szefowej Partii Demokratycznej-demokraci.pl Brygidy Kuźniak dotychczasowa formuła współpracy z Socjaldemokracją Polską i Zielonymi 2004 powinna zostać poszerzona o kolejne _ partie polityczne, stowarzyszenia i pojedynczych polityków _.

Zastrzegła jednak, że nie jest to oficjalne stanowisko PD. _ W tej sprawie będą musiały się wypowiedzieć gremia statutowe, ale ja będę rekomendowała dalszą współpracę _ - zaznaczyła.

Także zdaniem szefa Socjaldemokracji Polskiej Wojciecha Filemonowicza formuła współpracy między SdPl, Zielonymi 2004 i PD jest przyszłościowa i będzie kontynuowana. Inny z liderów SdPl Marek Borowskipodkreślił, że _ plany są takie, by cały czas działać aktywnie i cały czas dążyć do stworzenia szerokiego porozumienia _.

Za kontynuacją współpracy na zasadzie wspólnego bloku partii opowiada się również współprzewodnicząca Zielonych 2004 Agnieszka Grzybek. Zastrzegła jednak, że gdyby miała w przyszłości powstać jedna, nowa partia, Zieloni 2004 nie wyobrażają sobie wejścia do niej.

Podstawą do rozmów o przyszłości współpracy ugrupowań centrolewicowych będzie ocena wspólnej kampanii wyborczej i wyniku uzyskanego w wyborach do PE - PdP-CentroLewica uzyskało w wyborach do PE 2,44 proc.

Zdaniem Rosatiego porażka wyborcza CentroLewicy wynika z _ zablokowania polskiej sceny politycznej przez konflikt PO i PiS _ i tego, że _ bardzo duża część osób głosujących na Platformę, głosuje na nią ze strachu przed PiS-em _.

Rosati uważa, że w takiej sytuacji, podczas stosunkowo krótkiej kampanii wyborczej, nowym inicjatywom było trudno przebić się do świadomości opinii publicznej.

Drugim powodem przegranej CentroLewicy było - w opinii Rosatiego - to, że _ zwyciężyło głosowanie na szyldy partyjne a nie na osoby _. _ To jest szczególne rozczarowanie dla nas, bo mieliśmy świetnych kandydatów _ - podkreślił.

Filemonowicz zaznaczył, że eurowybory _ to była pierwsza próba wyborcza nowego dziecka o nazwie CentroLewica _. _ Oczywiście spodziewaliśmy się lepszego wyniku, ale jak na pierwszą próbę, po niewielu tygodniach od powołania formacji do życia, to można powiedzieć, że ona zaistniała w świadomości wyborców _ - ocenił.

Również Kuźniak podkreśla, że biorąc udział w eurowyborach CentroLewica chciała _ od czegoś zacząć _. _ Ten skromny wynik, który uzyskaliśmy, jest jednak pierwszy zaraz po wynikach partii parlamentarnych, więc to rokuje na przyszłość _ - uważa szefowa PD. Podobnego zdania była Grzybek, w opinii której CentroLewica uzyskała _ pierwszy wynik poza podium, jeżeli potraktować partie, które znalazły się w PE jako podium _.

Filemonowicz zaznaczył przy tym, że nie cała centrolewica startowała z jednej listy.

Z propozycją stworzenia szerokiej inicjatywy wyborczej, która obejmowałaby różne środowiska, partie polityczne i organizacje pozarządowe - tych wszystkich, którzy kilka lat temu współpracowali ze sobą przed referendum akcesyjnym do UE - wystąpił jesienią 2008 r. b. premier, obecnie senator niezależny Włodzimierz Cimoszewicz. Od powstania takiej listy uzależniał swój start w eurowyborach. Lista jednak nie powstała, a Cimoszewicz nie kandydował.

W opinii Filemonowicza potrzebna jest jednak konsolidacja środowisk lewicowych i centrolewicowych wedle pomysłu Cimoszewicza. Jednocześnie szef SdPl podkreślił, że takie porozumienie musiałoby być _ uczciwe, nie polegające na dominacji jednej partii nad innymi, lecz na współpracy _.

Tagi: centrolewica, eurowybory, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz