Notowania

chavez
09.11.2009 08:05

Chavez grozi rozpoczęciem wojny z Kolumbią

Prezydent Wenezueli nakazał siłom zbrojnym Wenezueli, by były przygotowane na konflikt zbrojny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Prezydent Hugo Chavez nakazał siłom zbrojnym Wenezueli, by były przygotowane na konflikt zbrojny z Kolumbią. *

Powiedział, że żołnierze powinni być gotowi, jeśli USA zdecyduje się sprowokować wojnę między sąsiadującymi krajami Ameryki Łacińskiej - podaje agencja AP.

Lewicowy prezydent Wenezueli ostrzegł w swoim telewizyjnym i radiowym wystąpieniu, że rosnące napięcie między Caracas a Bogotą może doprowadzić do konfliktu, który _ mógłby się rozciągnąć na cały kontynent _.

_ - Imperium jest groźniejsze niż kiedykolwiek _ - powiedział Chavez, odnosząc się do USA i wezwał prezydenta USA Baracka Obamę, by _ nie popełniał błędu atakując Wenezuelę za pośrednictwem Kolumbii _.

W czwartek Chavez poinformował, że wyśle na granicę z Kolumbią 15 tys. żołnierzy, argumentując, że jest to konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa w rejonach przygranicznych.

Stosunki między Wenezuelą a Kolumbią są bardzo napięte, a na granicy dochodzi do starć między żołnierzami a kolumbijską lewicową partyzantką i prawicowymi ugrupowaniami paramilitarnymi.

Profesor politologii Elsa Cardoso z Central University w Bogocie sugeruje, że agresywna retoryka Chaveza oraz jego decyzja o wysłaniu na granicę żołnierzy, to _ zasłona dymna _, która ma odwrócić uwagę publiczną od palących problemów wewnętrznych Wenezueli.

Lider opozycji Julio Borges zaapelował Chaveza do podjęcia rozmów z rządem w Bogocie, by załagodzić napięcia miedzy obu państwami i _ rozwiązać problem permanentnego zagrożenia ze strony nielegalnych ugrupowań paramilitarnych i partyzantów _.

*Rząd Kolumbii zwróci się do Rady Bezpieczeństwa ONZ *

Rząd Kolumbii zwróci się do Rady Bezpieczeństwa ONZ i Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) by zaprotestować przeciw _ groźbom wojny _ ze strony Wenezueli.

Prezydent Kolumbii Alvaro Uribe poinformował w komunikacie, wydanym kilka godzin po wystąpieniu Chaveza, że _ Kolumbia nie popełniła i nie popełni żadnego aktu agresji (...) i jest otwarta na szczery dialog _.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Kolumbia będzie bazą wojsk USA ]( http://news.money.pl/artykul/kolumbia;bedzie;baza;wojsk;usa,26,0,552730.html )
* [ Wenezuela grozi zerwaniem stosunków z Kolum ]( http://news.money.pl/artykul/wenezuela;grozi;zerwaniem;stosunkow;z;kolumbia,248,0,523768.html )[ bią ]( http://news.money.pl/artykul/wenezuela;grozi;zerwaniem;stosunkow;z;kolumbia,248,0,523768.html )
* [ Chavez zapowiada pogłębienie socjalizmu ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wenezuela%3Bchavez%3Bzapowiada%3Bpoglebienie%3Bsocjalizmu,144,0,220048.html )
Tagi: chavez, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz