Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chavez
03.12.2007 06:48

Chavez przegrał referendum

Nie będzie zmian w wenezuelskiej konstytucji. Taki jest wynik niedzielnego referendum.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Wenezuelska komisja wyborcza powiadomiła w poniedziałek, że prezydent Hugo Chavez przegrał niedzielne referendum w sprawie proponowanej przez niego reformy konstytucji. Chavez oznajmił, że uznaje swoją klęskę.

Za kontrowersyjnymi zmianami, które m.in. pozwalałyby ubiegać się prezydentowi o nieograniczoną ilość kadencji na urzędzie, opowiedziało się 49,29 procent głosujących. Przeciwko było 50,7 procent. Frekwencja wyniosła 56 procent - podała szefowa komisji wyborczej Tibisay Lucena.

Chavez, który przed referendum spodziewał się nawet dziesięcioprocentowej przewagi zwolenników zmian w konstytucji, po ogłoszeniu wyników powiedział, że uznaje je, by uniknąć politycznych napięć w kraju.

Prezydent rozpisał referendum, by zwiększyć swoje prerogatywy i ustanowić państwo socjalistyczne. Zmiana konstytucji pozwoliłaby mu kandydować w wyborach dowolną ilość razy, pozostać u władzy po zakończeniu drugiej kadencji w 2012 roku i kontynuować reformy, które nazwał "socjalizmem XXI wieku".

Jego oponenci od kilku tygodni prowadzili kampanię przeciwko "antydemokratycznej zmianie" konstytucji i zarzucali Chavezowi, że zmieniając ustawę zasadniczą chce wprowadzić w Wenezueli "autorytarny socjalizm". Kościół wenezuelski w dwóch oficjalnych dokumentach określił projekt reformy konstytucji jako "moralnie nie do zaakceptowania".

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: chavez, wenezuela, referendum, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz