Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chavez zawiesza racjonowanie energii, ale tylko w Caracas

0
Podziel się:

Reszta Wenezueli ma prąd co drugi dzień.

Chavez zawiesza racjonowanie energii, ale tylko w Caracas
(PAP/EPA)

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez bezterminowo zawiesił racjonowanie energii elektrycznej w Caracas i zdymisjonował ministra energetyki, gdyż był on jego zdaniem odpowiedzialny za błędy w trakcie realizacji tych posunięć.

Rząd Wenezueli wprowadził racjonowanie energii elektrycznej w całym kraju; co drugi dzień dostawy prądu miały być przerywane na maksymalnie cztery godziny. Celem było zapobieżenie kryzysowi energetycznemu.

_ - Poleciłem zawieszenie przerw w dostawie energii, ale tylko w Caracas - powiedział Chavez w telewizji państwowej. - Ten rząd potrafi przyznać się do błędów i w porę je naprawić _.

ZOBACZ TAKŻE:
Wenezuela: Nerwowe reakcje na dewaluację waluty
Chavez powiedział, że od wprowadzenia racjonowania energii dostawy prądu były wstrzymywane w nieodpowiednich sektorach stolicy.

_ - W jednej dzielnicy powtórzyli przerwę po kilku godzinach _ - zaznaczył, dodając, że niektóre światła uliczne pozbawiono zasilania._ - Dość tego. Uznałem, że skoro dzieją się takie rzeczy, popełniono błąd _ - oznajmił Chavez.

Podkreślił, że poprosił ministra energetyki Angela Rodrigueza o złożenie dymisji, a ten _ przyjął to jak żołnierz _.

Chavez wprowadził racjonowania energii, by nie dopuścić do spadku wód w Zaporze Guri poniżej poziomu krytycznego, co spowodowałoby załamanie systemu energetycznego na dużą skalę.

Hydroelektrownie stanowią główne źródło energii elektrycznej w Wenezueli. Zapora Guri zasila trzy elektrownie, które dostarczają ok. 70 proc. prądu zużywanego przez kraj.

Władze utrzymują, że nadzwyczaj niski poziom wód w południowo-wschodniej Wenezueli to efekt działania prądu El Nino oraz wyjątkowo niskich opadów.

Krytycy Chaveza obarczają za te problemy jego rząd; ich zdaniem mimo wysokich dochodów z eksportu ropy nie dokonał on właściwych inwestycji i nie unowocześnił systemu energetycznego, który nie nadąża za rosnącym popytem.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)