Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chemiczny ali
04.09.2007 17:46

"Chemiczny Ali" będzie stracony

Sąd Najwyższy Iraku zatwierdził wyrok śmierci za ludobójstwo wydany przez sąd pierwszej instancji w sprawie Alego Hasana al-Madżida - kuzyna Saddama Husajna, znanego jako "Chemiczny Ali".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Sąd potwierdził też wyroki kary śmierci, jakie zapadły w sprawach współpracowników Chemicznego Alego - byłego ministra obrony Sultana Haszima al-Tai oraz byłego dyrektora generalnego ds. operacji wojskowych Husajna Raszida al-Tikritiego.

Wszyscy trzej odpowiadali za ludobójstwo na Kurdach z końca lat 80. Sąd pierwszej instancji, który zakończył postępowanie i wydał wyrok w czerwcu, uznał że to właśnie "Chemiczny Ali" dał rozkaz zrzucenia w 1988 roku bomb chemicznych na kurdyjską Halabdżę w ramach wymierzonej przeciwko Kurdom irackim operacji Anfal (Łupy Wojenne). B

omby z mieszaniną gazu musztardowego i cyjanowodoru zabiły ok. 5 tys. ludzi, a miasto stało się symbolem irackiej kampanii przeciw Kurdom.

Ali Hasan al-Madżid jest obecnie oskarżonym także w innym procesie, dotyczącym krwawego stłumienia w 1991 roku powstania szyitów na południu Iraku. Ten proces rozpoczął się przed bagdadzkim sądem 21 sierpnia.

W toku wymierzonej przeciwko szyitom saddamowskiej kampanii, rozpoczętej w marcu 1991 roku, zabitych zostało około 100 tysięcy mieszkańców południa Iraku.

Tagi: chemiczny ali, wiadomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz