Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Clinton: Zrobimy wszystko, by powstrzymać Iran

0
Podziel się:

Sekretarz Stanu USA nie komentuje doniesień o nowej propozycji dla Moskwy.

Clinton: Zrobimy wszystko, by powstrzymać Iran
(PAP/EPA)
bEUfOpSJ

*Sekretarz stanu USA Hillary Clinton odmówiła we wtorek skomentowania doniesień mediów o adresowanej do Moskwy propozycji Waszyngtonu o ewentualnej rezygnacji z tarczy w zamian za współpracę w sprawie Iranu. *

Powtórzyła, że amerykański system obrony przeciwrakietowej w Europie Środkowej ma zapobiegać zagrożeniu ze strony Iranu.

Clinton, która przebywa z wizytą w Jerozolimie, została na konferencji prasowej zapytana o informacje _ New York Timesa _, według których USA zrezygnują z umieszczenia w Polsce i Czechach tarczy antyrakietowej, jeśli Moskwa pomoże Waszyngtonowi zapobiec uzbrojeniu się Iranu w rakiety dalekiego zasięgu.

bEUfOpSL

Odparła, że w poniedziałek spotkała się na krótko z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, a w piątek będzie z nim w Genewie rozmawiała dłużej.

_ - Odnosząc się w szczególności do obrony przeciwrakietowej w Europie, zaznaczyliśmy, że zawsze była ona planowana w celu powstrzymania jakichkolwiek pocisków, które mogą nadlecieć ze strony Iranu _ - tłumaczyła sekretarz stanu. Podkreśliła: _ Takie w dalszym ciągu jest nasze stanowisko. Już wcześniej wyjaśnialiśmy to Rosjanom _.

_ - Istnieje obszerna agenda dyskusji z Rosjanami. Zamierzamy rozpocząć je w piątek _ - dodała.

Clinton zaznaczyła też, że Waszyngton podziela obawy Izraela co do nuklearnych ambicji Iranu. _ - Zamierzamy uczynić wszystko, co możemy, by powstrzymać Iran i zapobiec wejściu tego kraju w posiadanie broni atomowej _ - powiedziała. Powtórzyła jednocześnie, prezydent Barack Obama pod pewnymi warunkami gotów był rozmawiać z Teheranem.

bEUfOpSR

Moskwa potwierdziła, że Obama wysłał list do prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Kreml zastrzegł jednak, że nie było w nim propozycji w sprawie tarczy przeciwrakietowej i Iranu.Tymczasem według cytowanego przez AFP anonimowego przedstawiciela USA list jednak wiąże przyszłość amerykańskiej tarczy ze stosunkiem Rosji do Iranu.

bEUfOpTm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)