Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czechy w lipcu podpiszą umowę ws. radaru

0
Podziel się:

Czeski rząd ma wielu przeciwników w tej sprawie. Nie brak ich nawet w rządzącej koalicji.

Czechy w lipcu podpiszą umowę ws. radaru
(EPA/PAP)

Na 8 lipca przewidziano podpisanie umowy między Czechami i USA w sprawie zbudowania w Republice Czeskiej radaru wchodzącego w skład amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Informacje te ujawnił w sobotę czeski dziennik - Mlada Fronta Dnes, powołując się na źródła dyplomatyczne.

- _ Sekretarz stanu USA Condoleezza Rice powinna przybyć do Pragi we wtorek, 8 lipca, w celu podpisania umowy _- cytuje największy czeski dziennik anonimowe źródło z MSZ w Pradze.

- _ Pani Rice powinna przybyć (do Czech) w drugim tygodniu lipca, żebyśmy mogli wspólnie podpisać tę umowę _ - ze swej strony potwierdził gazecie szef czeskiej dyplomacji Karel Schwarzenberg. Minister informował już o lipcowym terminie na początku zeszłego tygodnia.

Jednocześnie eksperci obu krajów będą kontynuować negocjacje w sprawie drugiej, uzupełniającej umowy dwustronnej, tzw. SOFA (Status od Forces Agreement), uzgadniającej warunki pobytu amerykańskich żołnierzy na terenie Czech.

Początkowo spodziewano się, że umowa o radarze będzie podpisana podczas kwietniowego szczytu NATO w Bukareszcie. Pod koniec kwietnia premier Topolanek przesunął termin podpisania umowy na połowę czerwca; wreszcie minister spraw zagranicznych Schwarzenberg zapowiedział, że stanie się tak na poczatku lipca.
Amerykanski radar ma stanąć na wzgórzu na poligonie Brdy, kilkadziesiąt kilometrów na południowy zachód od Pragi. Współpracować będzie z wyrzutnią rakiet, która najprawdopodobniej zostanie zbudowana w Polsce.

Po złożeniu podpisów umowy zostaną przedłożone parlamentowi, a gdy ten je zatwierdzi trafią do podpisu prezydenta Vaclava Klausa (na zdjęciu). Rząd będzie jednak musiał stoczyć w parlamencie ciężki bój. W Izbie Poselskiej - niższej izbie czeskiego parlamentu - dysponuje kruchym poparciem 102 z 200 deputowanych. W kwestii tarczy przeciwni planom rządzącej centroprawicy są nie tylko socjaldemokraci i komuniści, ale także niektórzy wchodzący do rządzącej koalicji posłowie Partii Zielonych.

Według różnych sondaży opinii publicznej, około dwóch trzecich Czechów sprzeciwia się umieszczeniu radaru do naprowadzania wyrzutni rakiet przechwytujących na terytorium ich kraju.

Takie wyrzutnie Stany Zjednoczone chcą w ramach tarczy umieścić w Polsce. W zamian za zgodę Polska domaga się m.in. pomocy USA w modernizacji sił obrony powietrznej.

System obrony przeciwrakietowej ma chronić USA i ich sojuszników przed atakiem ze strony Iranu czy Korei Północnej.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)