Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tarcza antyrakietowa
22.04.2008 16:41

Czesi kończą rozmowy o tarczy

W Pradze rozpoczęła się ostatnia runda negocjacji z USA w sprawie budowy bazy radarowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*W Pradze rozpoczęła się ostatnia runda negocjacji czesko-amerykańskich w sprawie budowy bazy radarowej. Negocjacje prawdopodobnie zakończą się w ten piątek. *

To już ostatnia, siódma runda rozmów. Eksperci czescy i amerykańscy omawiają status prawny amerykańskich żołnierzy, którzy będą stacjonować na terytorium Czech oraz kwestie podatkowe.

Czeski szef dyplomacji Karl Schwarcenberg powiedział, że negocjacje w zasadniczych sprawach zostały praktycznie zakończone.

Porozumienie zostanie prawdopodobnie podpisane 5 maja w Pradze na konferencji poświęconej sprawom bezpieczeństwa.

Tymczasem ambasador Stanów Zjednoczonych w Pradze Richard Graber dementował sugestie polskich mediów, iż jego rząd byłby skłonny umieścić na terytorium Czech obok radaru także wyrzutnię pocisków przeciwrakietowych w przypadku nadmiernego przedłużania się polsko-amerykańskich negocjacji.

Ambasador stwierdził, że takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. Czeskie media zwracają uwagę, że mimo ostatniej fazy negocjacji, ratyfikacja umowy jest niepewna, ponieważ prawicowy rząd premiera Mirka Topolanka nie ma poparcia większości deputowanych.

Tagi: tarcza antyrakietowa, wiadomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz