Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czuma w konflikcie interesów?

0
Podziel się:

Opozycja: Były minister sprawiedliwości nie może kierować komisją śledczą.

Czuma w konflikcie interesów?
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Szef komisjiAndrzej Czuma(PO) przerwał posiedzenie komisji ds. nacisków chce uzyskać opinie prawne dotyczące swojego udziału w pracach komisji. Opozycja protestuje przeciwko jego obecności w komisji.

Czuma poinformował, że zwróci się o dwie pisemne opinie do sejmowych prawników. Do czasu ich uzyskania - posiedzenia komisji nie będą się odbywały.

Wcześniej posłowie komisji śledczej spierali się, czy Czuma może uczestniczyć w pracach komisji. Po tej dyskusji Czuma ogłosił godzinną przerwę, aby skonsultować się z sejmowymi prawnikami.

Krzysztof Matyjaszczyk(Lewica) złożył wniosek, aby Czuma wyłączył się z jej prac, ponieważ - jak uzasadniał - pełniąc obowiązki prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości nadzorował prace wszystkich prokuratorów w kraju, w tym tych, którzy zajmowali się sprawami badanymi przez komisję. _ Ktoś może nam zarzucić w przyszłości, że nasze posiedzenia są nieważne, albo odbywają się w niestatutowym składzie _ - uzasadniał poseł Lewicy.

Czuma wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami, że sporządzenie analiz prawnych nie potrwa dłużej niż tydzień. _ Chcę mieć wytrawną opinię prawną, żeby uniknąć tego typu obstrukcji. To nie tylko objaw cementowania się koalicji PiS i Lewicy, ale i próba odwleczenia prac komisji _ - ocenił.

Szef komisji podkreślił, że zanim objął tę funkcję posiadał ustne opinie prawników, które potwierdzały, że może kierować jej pracami. Dodał, że spodziewa się, iż analizy, które zleci będą zawierały taki sam wniosek.

_ - Mam przygotowany intensywny harmonogram prac komisji w grudniu. Mam nadzieję, że komisja skończy pracę jak najszybciej _ - powiedział.

Matyjaszczyk zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami, że Czuma zasiadając w komisji śledczej złamałby artykuł 4 ustawy o komisji śledczej. Według tego przepisu, poseł nie może wchodzić w skład komisji śledczej, jeżeli sprawa dotyczy go bezpośrednio; brał albo bierze udział, występując w jakiejkolwiek roli procesowej, w sprawie przed organem władzy publicznej w sytuacji toczącego się lub zakończonego już postępowania; istnieje jakaś inna okoliczność, która mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności w danej sprawie.

_ _PiS przyłącza się do Lewicy

_ __ - To kompromitacja Platformy. Jest oczywiste, że pan Czuma nie powinien być członkiem komisji, ani rozstrzygać czy były naciski. Ta sprawa kładzie się cieniem na pracy komisji _ - skomentował środowe obrady komisjiArkadiusz Mularczyk(PiS)

Mularczyk przypomniał, że nie tylko Lewica ale i PiS zgłaszało wątpliwości do kandydatury Czumy, jednak zostały pominięte przez marszałka Sejmu. _ Tak naprawdę to kompromituje szczególnie marszałka Komorowskiego, który powinien tę sprawę rozstrzygnąć przed wyrażeniem zgody na powołanie pana Czumy do komisji śledczej. Marszałek nie dokonał analizy prawnej _ - zaznaczył poseł PiS.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)