Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy Litwa popiera polski sprzeciw wobec Rosji?

0
Podziel się:

Stanowiska Litwy i Polski w sprawie nowego porozumienia Unii Europejskiej z Rosją są zbieżne - powiedział premier Litwy Gedyminas Kirkilas w czwartkowym wywiadzie dla polskiej rozgłośni w Wilnie "Radia Znad Wilii".

Czy Litwa popiera polski sprzeciw wobec Rosji?
(Tomasz Gzell / PAP)

Stanowiska Litwy i Polski w sprawie nowego porozumienia Unii Europejskiej z Rosją są zbieżne - powiedział premier Litwy Gedyminas Kirkilas w czwartkowym wywiadzie dla polskiej rozgłośni w Wilnie "Radia Znad Wilii".

"Polskie weto dla Litwy jest bardzo aktualne, gdyż zmusza do zastanowienia się nad skutkami politycznych nacisków. Większe lub mniejsze blokady nie raz już odczuwaliśmy" - zaznaczył premier Kirkilas.

Pamiętajmy o Możejkach

Przypomniał, że blokada dostaw rosyjskiej ropy ropociągiem do litewskiej rafinerii w Możejkach faktycznie w dalszym ciągu trwa.

"Od ponad trzech miesięcy nie otrzymujemy ropy z powodu awarii ropociągu Przyjaźń. Prace remontowe tam nie odbywają się, chociaż Litwa składała różne propozycje, w tym pomoc w naprawie" - twierdzi Kirkilas.

Premier Litwy dodał, że Europejska Karta Energetyczna, której ratyfikacji przez Rosję domagają się państwa unijne, uniemożliwiłaby w przyszłości wykorzystanie źródeł energii do politycznego szantażu.

"Polska swego stanowiska w sprawie weta nie konsultowała z nami. Sądzę jednak, że propozycję szefa MSZ Polski należy bardzo poważnie rozważyć" - powiedział premier Litwy.

Poinformował też, że będzie o tym rozmawiał z premierem Polski Jarosławem Kaczyńskim podczas swej sobotniej wizyty w Warszawie.

Litwa solidarna z Polską

W oświadczeniu litewskiego MSZ po rozmowie szefów resortów spraw zagranicznych Anny Fotygi i Petrasa Vaitiekunasa podkreślono, że Litwa solidaryzuje się z Polską w sprawie nowego porozumienia UE z Rosją.

"Ministrowie uzgodnili, że potrzebna jest jedność w samej Unii Europejskiej, gdyż w podobnej sytuacji, w jakiej znalazła się obecnie Polska, może znaleźć się każde inne państwo unijne" - czytamy w oświadczeniu.

W oświadczeniu stwierdza się, iż minister Vaitiekunas podkreślił, że "Litwa proponowała też innym państwom UE szukania kompromisów w opracowaniu wspólnego stanowiska zarówno w kwestii Europejskiej Karty Energetycznej, jak w sprawie handlu żywnością".

Nowe porozumienie UE-Rosja ma zastąpić obecne - zawarte w 1997 roku - porozumienie o partnerstwie i współpracy (PCA), które wygasa w listopadzie przyszłego roku. Ma dotyczyć całego spektrum stosunków, w tym współpracy energetycznej, współpracy sądowej i politycznej, wspólnych działań w polityce zagranicznej, jak również badań, edukacji czy kultury.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)