Notowania

katastrofa w smoleńsku
18.04.2010 10:35

Delegacja z Armenii lądowała w Pyrzowicach

Może być to jedyna delegacja, która wylądowała na tym lotnisku

Podziel się
Dodaj komentarz
(Hyougushi/CC/Flickr)

Na podkatowickim lotnisku w Pyrzowicach przed godz. 10 wylądowała pierwsza ze skierowanych tam zagranicznych delegacji na uroczystości pogrzebowe prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki, które odbywają się w niedzielę w Krakowie.

Jak podały służby prasowe lotniska, samolot z przewodniczącym parlamentu Armenii pierwotnie miał wylądować w Katowicach. Potem, gdy nadeszła wiadomość, że wyląduje w Krakowie, oczekujący na delegację konsul wyruszył do Krakowa. Ostatecznie jednak samolot skierowano do Katowic; konsul zdążył zawrócić i przywitać przedstawicieli swego kraju.

Wcześniej zakładano, że w Pyrzowicach wyląduje szesnaście zagranicznych delegacji państwowych, w sobotę po południu tę liczbę zweryfikowano do dziewięciu. Ostatecznie - według porannych informacji służb prasowych lotniska - delegacja z Armenii może być jedyną, która dotrze do Krakowa z tego portu lotniczego.

Pierwotnie planowano przylot do Pyrzowic delegacji w składzie m.in. z głowami państw: Ukrainy, Rumunii, Bułgarii, Turcji, Słowenii, Słowacji, Irlandii, Austrii, Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny (jednym samolotem), Serbii, a także delegacje z księstw Luksemburga i Monako oraz Armenii i Mołdawii. Wylądować miał tam również książę Walii, Karol.

**[

Wszystko o pogrzebie prezydenta Lecha Kaczyńskiego ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/pogrzeb;lecha;kaczynskiego.html )**
Ostatecznie - wobec przedłużającego się zamknięcia przestrzeni powietrznej w związku z przemieszczającą się nad Polską chmurą pyłu wulkanicznego - przedstawiciele niektórych państw, m.in. Ukrainy i Węgier, zdecydowali się dotrzeć do Krakowa drogą lądową. Wiele innych delegacji z tego powodu odwołało przylot - niemal w ostatniej chwili.

Od piątku, podobnie jak inne polskie lotniska, podkatowicki port nie pracuje. Mimo to plan przylotów delegacji na krakowskie uroczystości był gotowy. Pyrzowice mogą obsłużyć 10-12 startów i lądowań samolotów na godzinę. Przy zachowaniu regularnego ruchu lotnisko może przyjąć kilkanaście dodatkowych maszyn, które mogą potem czekać na płytach postojowych.

Port w Pyrzowicach, oddalony ok. 90 km od lotniska w podkrakowskich Balicach i ok. 100 km od centrum Krakowa, przyjmował już głowy państw i zagraniczne delegacje, m.in. uczestniczące w uroczystościach rocznicowych w byłym obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Do Krakowa prowadzą zeń szybkie i wygodne drogi, m.in. ekspresowa S-1 i autostrada.

* **ZOBACZ TAKŻE**[ ]( http://news.money.pl/artykul/ostatnie;pozegnanie;prezydenta;z;warszawa,7,0,611079.html ):
* [ **Ostatnie pożegnanie prezydenta z Warszawą** ]( http://news.money.pl/artykul/ostatnie;pozegnanie;prezydenta;z;warszawa,7,0,611079.html )[ ]( http://news.money.pl/artykul/polacy;oddali;hold;ofiarom;katastrofy,20,0,610836.html )
* [ **Polacy oddali hołd ofiarom katastrofy** ]( http://news.money.pl/artykul/polacy;oddali;hold;ofiarom;katastrofy,20,0,610836.html )
Tagi: katastrofa w smoleńsku, samolot, delegacja, pogrzeb, kaczyński, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz