Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mahomet
26.02.2010 14:54

Duński dziennik przeprasza za karykatury Mahometa

Publikacja karykatur w 2008 roku wywołała serię gwałtownych protestów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(angermann/CC/Flickr)

Duński dziennik _ Politiken _ przeprosił muzułmanów za opublikowanie w 2008 roku karykatur proroka Mahometa. Ich przedruk spowodował gwałtowne antyduńskie protesty w świecie islamskim.

_ Politiken _ - pierwsza duńska gazeta, która zdecydowała się na ten krok - zawarła porozumienie z ośmioma organizacjami reprezentującymi ok. 95 tysięcy muzułmanów.

Dziennik nie wyraził wprost żalu w związku z przedrukowaniem kontrowersyjnych karykatur, ale przeprosił _ wszystkich, którzy mogli poczuć się urażeni _. Pojawiły się w związku z tym opinie, że gazeta zastrzega sobie prawo do opublikowania takich ilustracji na nowo.

Część komentatorów uznała ponadto, że _ Politiken _ składa ofiarę z wolności wypowiedzi, uznawanej za kamień węgielny duńskiej demokracji.

Dwanaście kontrowersyjnych karykatur proroka Mahometa ukazało się po raz pierwszy w 2005 roku w duńskim dzienniku _ Jyllands-Posten _. Na początku 2006 roku publikacja wywołała masowe wystąpienia przeciwko Danii, głównie w świecie islamskim.

W 2008 roku obraźliwe dla muzułmanów ilustracje zostały ponownie opublikowane przez ok. 20 duńskich dzienników, w tym _ Politiken _. Była to odpowiedź na ujawnienie przez policję spisku przygotowywanego przeciwko jednemu z karykaturzystów.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: mahomet, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz