Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Duński projekt zagraża powodzeniu szczytu w Kopenhadze

0
Podziel się:

Dania zaprzecza, by to była jej propozycja porozumienia.

Duński projekt zagraża powodzeniu szczytu w Kopenhadze
(PAP/EPA)
bEJBUkIB

Projekt duńskiego tekstu, który zaczął krążyć w kuluarach szczytu klimatycznego w Kopenhadze, _ zagraża powodzeniu negocjacji _ klimatycznych- ocenili przedstawiciele grupy G77, skupiającej 130 państw rozwijających się.

na zdjęciu uczestnicy szczytu Yvo de Boer , Michael Zammit Cutajar, John Ashe

Dania konsekwentnie zaprzecza, by istniał tekst stanowiący jej propozycję porozumienia, które ma zostać zawarte 18 grudnia w obecności ponad 100 szefów państw.

bEJBUkID

_ -Jest w obiegu bardzo wiele tekstów, ale taki, który mógłby zostać tu przyjęty, wyłoni się później. Nikt nie mógł go widzieć, bo on nie istnieje _ - zapewniła duńska minister ds. klimatu Connie Hedegaard.

Projekt tekstu Danii, która przewodniczy szczytowi w Kopenhadze, wyciekł kilka tygodni temu, a we wtorek jego kopie otrzymały niektóre media w Kopenhadze.

Tekst ten stanowi _ poważne naruszenie zasad, które zagraża powodzeniu procesu negocjacyjnego w Kopenhadze _ - oświadczył Lumumba Stanislas Dia Ping, szef delegacji Sudanu, który to kraj przewodniczy obecnie grupie G77.

bEJBUkIJ

_ - Członkowie G77 nie porzucą negocjacji na tym etapie. Nie możemy sobie pozwolić na fiasko w Kopenhadze _ - podkreślił.

W związku z ujawnieniem tego tekstu kilka ekologicznych organizacji pozarządowych ostro skrytykowało metodę pracy Danii jako organizatora szczytu za niedostateczne uwzględnianie stanowiska państw rozwijających się.

_ - Tekst proponowany przez premiera Danii jest słaby i odzwierciedla zbyt elitarne i nieprzejrzyste podejście duńskiego przewodnictwa - _oświadczyła Kim Carstensen z WWF.

_ - Taktyki zakulisowych negocjacji pod przewodnictwem Danii skoncentrowały się w większym stopniu na usatysfakcjonowaniu bogatych i wpływowych państw niż na służeniu większości krajów domagających się zrównoważonego i ambitnego rozwiązania _.

bEJBUkIK
Raporty Money.pl
*Trucie coraz droższe. Miliardy na środowisko * Co roku w Polsce powstaje ponad 130 mln ton odpadów. Pod względem emisji CO2 zajmujemy 11 miejsce na świecie.
( ../../i/h//44/75564.jpg ) *Ile kosztuje globalne ocieplenie? * Do walki z globalnym ocieplenieniem przyłączyło się amerykańskie lobby przedsiębiorców. Poskutkowało - prezydent zapowiedział we wczorajszym orędziu do narodu, że zamierza doprowadzić do obniżenia zużycia benzyny o jedną piątą w ciągu 10 lat.

bEJBUkJe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)