Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Działacze PO zignorowali prawybory?

0
Podziel się:

Gronkiewicz-Waltz: Mam nadzieję, że końcowa frekwencja wyniesie 50 proc.

Działacze PO zignorowali prawybory?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Frekwencja w prawyborach wczoraj wieczorem przekroczyła 30 proc. - poinformowała szefowa komisji prawyborczejHanna Gronkiewicz-Waltz (PO) . Liczy, że końcowa frekwencja wyniesie 50 proc. *

Szefowa komisji prawyborczej poinformowała też, że głosy oddane pocztą zostaną policzone w piątek, a internetowe - najprawdopodobniej dopiero w sobotę. Również w sobotę rano zostaną zrobione zestawienia oddanych głosów - w podziale na regiony, grupy wiekowe i płeć głosujących.

_ - Jeśli chodzi o głosy oddane internetem my tego nie liczymy, robi to specjalny program. Ja te wyniki dostanę dopiero w sobotę, nie chcę ich nawet wcześniej mieć, żeby nie było, że komisja zrobiła przeciek. Głosy pocztowe będziemy zliczali w piątek, być może zaczniemy jeszcze dzisiaj _- powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

ZOBACZ TAKŻE: Jest nieoficjalny zwycięzca prawyborów w PO?
Podkreśliła też, że nawet jeśli do mediów wyciekną zliczane w piątek głosy oddane pocztą, to i tak będą one stanowić do 20 proc. ostatecznego wyniku. Do tej pory proporcje kształtują się tak, że 20-25 proc. członków PO głosuje pocztą, a 75-80 proc. internetem. _ - Mam nadzieję, że te wyniki nie przeciekną, ale dużo rzeczy przecieka _ - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Pytana, jakiej frekwencji końcowej życzyłaby sobie, Gronkiewicz-Waltz odpowiedziała: _ Chciałbym, żeby to było 50 proc. _.

To Gronkiewicz-Waltz ma w sobotę ogłosić wyniki prawyborów.

- _ Tak powinno być, w każdych wyborach wyniki ogłasza przewodniczący komisji _ - podkreśliła. Ogłoszenie wyników nastąpi na Politechnice Warszawskiej, z udziałem premiera, obu kandydatów -Bronisława KomorowskiegoiRadosława Sikorskiego, posłów i senatorów Platformy.

Gronkiewicz-Waltz poinformowała też, że komisja prawyborcza zajęła się tylko jednym przypadkiem złamania regulaminu prawyborów. Chodzi oJanusza Palikota, który napisał na blogu, że _ choć obaj (Radosław Sikorski i Bronisław Komorowski)
są formalnie kandydatami Platformy, to w sensie merytorycznym i politycznym jest to wybór pomiędzy kandydatem PO (Bronisław Komorowski) i kandydatem PO-PiS-u (Radek Sikorski), a może nawet PiS-u _.

Komisja prawyborcza zarekomendowała wyciągnięcie konsekwencji dyscyplinarnych wobec Palikota, ostatecznie na wniosek Komorowskiego i Sikorskiego nie zrobiono tego. Jednak Palikot zdecydował się do końca prawyborów nie zabierać głosu w mediach.

_ - Było kilka innych zgłoszeń złamania regulaminu - pisemnych i telefonicznych, ale uznaliśmy, że nie są to znaczące jakościowo przypadki. Gdyby to się powtarzało, to oczywiście podjęlibyśmy je, ale to były jednorazowe zgłoszenia _ - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Prawybory nazwała eksperymentem _ demokratyzującym _ i _ ożywiającym _ Platformę. Podkreśliła, że Sikorski i Komorowski zaistnieli już w świadomości społecznej jako potencjalni kandydaci na prezydenta, co było szczególnie ważne po rezygnacjiDonalda Tuska, który był naturalnym kandydatem Platformy na to stanowisko.

Gronkiewicz-Waltz oceniła, że na frekwencję w prawyborach będzie miał wpływ m.in. fakt, że część członków partii nie poinformowała swoich kół o przeprowadzkach, zatem karty do głosowania zostały wysłane na stare adresy.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)