Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
edward mazur
07.01.2007 10:57

Edward Mazur sponsorem polityków

Biznesmen oskarżany o podżeganie do zabójstwa komendanta polskiej policji wspierał finansowo Republikanów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grzegorz Momot / PAP)

Polsko-amerykański biznesmen Edward Mazur, oskarżany o podżeganie do zabójstwa komendanta policji Marka Papały, regularnie wspierał kampanie amerykańskich polityków i komitetów wyborczych - wynika z zapisów księgowych dotyczących kampanii wyborczych w USA.

Informująca o tym agencja Associated Press podkreśla, że nie ma żadnych wskazówek przemawiających za tym, że wspierane przez Mazura komitety zdawały sobie sprawę z jego kłopotów prawnych w Polsce.

Adwokat Mazura Chris Gair, broniący przedsiębiorcy w procesie o ekstradycję do Polski twierdzi, że wspieranie przez jego klienta kampanii politycznych jedynie oddaje chęć uczestnictwa w procesach politycznych.

_ " _Pan Mazur jako obywatel amerykański korzystał ze swego prawa do wpierania wybranych przez siebie kandydatów i jest wdzięczny, że amerykańskie obywatelstwo daje mu taką możliwość" - powiedział Gair.

Mazur w ciągu ostatnich sześciu lat wspierał kandydatów różnych opcji politycznych. Większość pieniędzy trafiła do Republikanów, choć w listopadzie 2001 roku i lipcu 2003 roku zasilił on konta komitetu wyborczego kandydata na gubernatora stanu Illinois z ramienia Demokratów - Roda Blagojevicha - kwotami 1000 i 500 dolarów - wynika z księgowości kampanii.

Natomiast komitet wyborczy kontrkandydatki Blagojevicha - Judy Baar Topinki - w latach 2001-2005 od Mazura otrzymał w sumie 12 125 dolarów.

W czasie kampanii prezydenckiej w 2004 roku Mazur wyasygnował 1800 dolarów na komitet wyborczy George'a W. Busha i Dicka Cheneya. Wspierał także inne komitety Republikanów.

Edward Mazur jest w Polsce podejrzany o to, że nakłaniał pomorskiego gangstera Artura Z. do zabójstwa byłego komendanta policji Marka Papały oferując 40 tys. dolarów. Generał Papała zginął zastrzelony przed swoim domem 25 czerwca 1998 r.

Proces ekstradycyjny Mazura rozpocznie się w Chicago 9 kwietnia.

Tagi: edward mazur, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz