Notowania

eipt
18.05.2008 12:39

Egipt: Rokowania Izraela z Hamasem

W egipskim kurorcie Sharm el-Sheikh trwają rozmowy w sprawie zawieszenia broni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*W egipskim kurorcie Sharm el-Sheikh, równolegle do obrad odbywaącego się tam Światowego Forum Ekonomicznego, trwają rokowania w sprawie zawieszenia broni między Izraelem i Hamasem. *

W negocjacjach uczestniczy jako pośrednik prezydent Egiptu Hosni Mubarak. Strona izraelska deklaruje, ze zgodzi się na układ jedynie pod warunkiem, że Hamas zwolni żołnierza Gilada Szalita, uprowadzonego w czerwcu 2006 roku do Strefy Gazy.

Kierownictwo Hamasu chciało dotąd, aby uwolnienie Szalita negocjowane było niezależnie od zawieszenia broni, ale wczoraj niespodziewanie zmieniło stanowisko w tej sprawie.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Zawahiri nie godzi się na pokój z Izraelem ]( http://news.money.pl/artykul/zawahiri;nie;godzi;sie;na;pokoj;z;izraelem,151,0,337559.html )
* [ Izrael: Iran przemyca broń dla Hamasu ]( http://news.money.pl/artykul/izrael;iran;przemyca;bron;dla;hamasu,0,0,336896.html )

Prawdopodobnie wynika to z obawy, że Izrael może w każdej chwili rozpocząć szeroką ofensywę lądową w Strefie Gazy i otrzymał już na to zgodę Waszyngtonu. Izraelski premier Ehud Olmert ostrzegł dziś na posiedzeniu rządu, że "zbliża się moment rozstrzygających posunięć w sprawie Gazy".

Szefowa dyplomacji Izraela Cipi Liwni spotka się w Sharm el-Sheikh zkrólem Jordanii i prezydentem Egiptu. Na miejscu przebywa od wczoraj prezydent USA George Bush, który wezwał do zaostrzenia kursu wobec Hamasu i blokowania ekspansji irańskiej w świecie arabskim. Wszystko wskazuje na to, ze kwestia Iranu będzie tematem dominującym szczytu.

Tagi: eipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz