Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekonomiści o expose: Zabrakło konkretów

0
Podziel się:

Expose premiera zawierało słuszne deklaracje, jednak bez sposobu ich realizacji - komentują dla Money.pl ekonomiści.

Ekonomiści o expose: Zabrakło konkretów
(PAP/Radek Pietruszka)

Trzygodzinne przemówienie premiera zawierało słuszne deklaracje, jednak bez sposobu ich realizacji - komentują dla Money.pl ekonomiści.

| KOMENTUJĄ DLA MONEY.PL: |
| --- |
|

Ryszard Petru Główny Ekonomista Banku BPH W expose premiera bardzo podobały mi się postawione przed rządem cele. Problem w tym, że nie wiadomo, w jaki sposób będą one realizowane. Premier poruszył wszystkie najważniejsze sprawy: zrównoważenie budżetu, obniżenie podatków, pomoc najsłabszym, a nie najsilniejszym, wprowadzenie euro. Bardzo spodobała mi się deklaracja o traktowaniu prywatyzacji jako środka do zwiększenia efektywności przedsiębiorstw, a nie tylko źródła przychodów budżetowych. Zabrakło jednak konkretów: kiedy i jakie podatki będą obniżane, w którym roku rząd chce przyjąć wspólną walutę, jak obniżyć deficyt przy zwiększonych wydatkach i niższych podatkach. |
|

Marek Zuber Główny ekonomista Dexus Partners Dobrze, że premier tyle czasu poświęcił gospodarce, ale liczyłem na więcej konkretów i szczegółów. Chciałem dowiedzieć się na przykład, jakie podatki zostaną zlikwidowane, czy zmienią się podatkowe stawki. Bardzo podobała mi się deklaracja, że rząd nie będzie ulegał naciskom związków zawodowych i innych lobby, choć nie jestem pewien czy to realna obietnica. Wierzę natomiast, że odbiurokratyzowanie administracji, wprowadzenie ułatwień dla firm i w budownictwie są do zrealizowania. |

Deklaracje zawarte w expose pozytywnie oceniają też zrzeszeni w Krajowej Izbie Gospodarczej przedsiębiorcy.

"Premier uwzględnił wszystko, czego oczekują przedsiębiorcy i polska gospodarka. Krajowa Izba Gospodarcza ze szczególnym zadowoleniem przyjmuje zapowiedzi: uproszczenia prawa podatkowego i gospodarczego, jak również procedury zakładania firm" - mówi Andrzej Arendarski Prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club:

_ Przedsiębiorcy uważają koalicję PO-PSL za najlepszą dla Polski (65,6% wskazań w sondażu powyborczym). Spodziewaliśmy się zatem, że Platforma Obywatelska przejmie odpowiedzialność za gospodarkę, że to eksperci PO obejmą wszystkie resorty gospodarcze. Tak się jednak nie stało _Mniej optymistyczne wnioski wyciągają z expose przedstawiciele innej organizacji biznesowej: Business Centre Club: "Cieszy zapowiedź stopniowego obniżania podatków. Ale zabrakło konkretów. Chcieliśmy usłyszeć jednoznaczną deklarację o wprowadzeniu podatku liniowego oraz konkretny kalendarz zmian.

Przedsiębiorcy oczekiwali wprowadzenia prostego, liniowego podatku od dochodów osobistych na poziomie 15%. Premier Tusk nie przedstawił dzisiaj żadnych konkretów w tym zakresie, co odnotowujemy z żalem" - komentuje Marek Goliszewski, prezes BCC.

"Oczekiwaliśmy, że premier przedstawi klarowne stanowisko w sprawie przyjęcia euro. Szkoda, że ograniczył się do przedstawienia jedynie ogólnej deklaracji szybkich działań bez podania strategii, a przed wszystkim bez podania kalendarza.

Nie wiadomo, co rząd zamierza zrobić z negatywnymi skutkami umacniania się złotego, które tak bardzo utrudniają sytuację eksporterów." - dodaje.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)