Notowania

ue
26.11.2009 15:42

Eurodeputowani chcą nowych krajów w Unii

Trwają negocjacje z Chorwacją. W kolejce są: Macedonia i Islandia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

*W corocznej rezolucji w sprawie strategii rozszerzenia Unii Europejskiej Parlament Europejski potwierdził swe przywiązanie do dalszego rozszerzenia UE. *

_ - Unia Europejska pragnie utrzymać tempo procesu rozszerzenia _ - podkreślili europosłowie w rezolucji. Uznali, że rozmowy negocjacyjne z Chorwacją powinny zakończyć się w połowie 2010 roku. Wezwali przywódców państw UE, by na szczycie w grudniu wyznaczyli datę rozpoczęcia rozmów negocjacyjnych z FYROM (czyli Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii) oraz ucieszyli się z decyzji Islandii, która w lipcu 2009 złożyła wniosek o członkostwo w UE.

Deklaracja o poparciu dla rozszerzenia UE jest o tyle znacząca, że została złożona przez Parlament Europejski w odnowionym po czerwcowych wyborach składzie. Zgoda PE jest niezbędnym warunkiem przyjęcia jakiegokolwiek nowego kraju do UE.

Europosłowie podkreślili konieczność wyciągnięcia lekcji z błędów przeszłości, tak by _ podnieść jakość procesu rozszerzenia _. Domagają się, by kraje kandydujące rozliczane były ze spełnienia tzw. kryteriów kopenhaskich, a więc zasad państwa prawa, wolności wypowiedzi, dobrych relacji sąsiedzkich, odpowiedniego traktowania mniejszości etnicznych, walki z korupcją czy zorganizowaną przestępczością.

W kwestii Turcji, to europosłowie zachowali wstrzemięźliwość, unikając deklaracji zdecydowanego poparcia dla jej wejścia do UE. Apelują do Ankary o dalsze reformy sadownictwa i postęp w dziedzinie wolności religii i wypowiedzi.

ZOBACZ TAKŻE:

    * [ Parlament Europejski broni internautów ]( http://news.money.pl/artykul/parlament;europejski;broni;internautow,75,0,560715.html )
    * [ Francuska prezydencja kosztowała 151 mln euro ]( http://news.money.pl/artykul/francuska;prezydencja;kosztowala;151;mln;euro,23,0,548375.html )
Tagi: ue, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz