Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sarkozy
10.10.2007 11:59

"FAZ": Sarkozy zmienia politykę wobec Rosji

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zerwał z polityką swego poprzednika Jacques'a Chiraca, który "zgodnie z francuską tradycją dyplomatyczną stawiał na uprzywilejowane stosunki z Rosją, traktując równocześnie lekceważąco kraje środkowo- i wschodnioeuropejskie" - ocenił dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

ac">fot: EPA/PAPfot: EPA/PAP[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(/galeria/prezydent;sarkozy;z;wizyta;w;moskwie,galeria,59,0.html) Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zerwał z polityką swego poprzednika Jacques'a Chiraca, który "zgodnie z francuską tradycją dyplomatyczną stawiał na uprzywilejowane stosunki z Rosją, traktując równocześnie lekceważąco kraje środkowo- i wschodnioeuropejskie" - ocenił niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

O odrzuceniu dawnej realpolitik wobec Rosji świadczy - zdaniem komentatora niemieckiej gazety - że zanim przyjechał do Moskwy, Sarkozy był wcześniej w Polsce, na Węgrzech i w Bułgarii.

Zdaniem "FAZ", Sarkozy wypowiada się o Rosji w sposób "raczej mało stonowany". Prezydent Francji zdążył już wytknąć prezydentowi Władimirowi Putinowi "pewną brutalność" na rynkach energetycznych, a w Sofii określił Rosję mianem kraju, który "nie ułatwia rozwiązania wielkich problemów świata, lecz je komplikuje".

ZOBACZ TAKŻE:
Putin nie chce zagranicznych menedżerów
Podczas obecnej wizyty w Moskwie Sarkozy może poddać Putina testowi - pisze komentator. Wyjaśnia, że prezydent Francji będzie zabiegał o zaostrzenie sankcji wobec Iranu i jeśli to będzie konieczne, nawet bez zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Innym ważnym problemem jest nadzorowana niepodległość Kosowa, za czym opowiada się Zachód, a przeciwko czemu protestuje Rosja. Jeżeli dodamy francuską krytykę naruszeń praw człowieka w Rosji, to mamy całą agendę spornych punktów między Francją a Rosją - czytamy w "FAZ".

"Zobaczymy, jak Sarkozy pogodzi swoją werwę z koniecznością zawierania kompromisów" - zastanawia się autor komentarza.

Tagi: sarkozy, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz