Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

Firma ochroniarska przekupywała iracki rząd

0
Podziel się:

Blackwater zapłaciła milion dolarów za tuszowanie zabójstwa
17 cywili.

Firma ochroniarska przekupywała iracki rząd
(EPA/PAP)

Działająca w Iraku firmy ochroniarska Blackwater Worldwide zapłaciła milion dolarów w łapówkach rządowi irackiemu, aby załagodzić sprawę zabójstwa przez swoich agentów 17 cywili w Bagdadzie - podał _ New York Times _.

Do tragicznego incydentu, doszło we wrześniu 2007 r. Agenci Blackwater chroniący wtedy dyplomatów amerykańskich niechcący zastrzelili niewinnych ludzi biorąc ich - jak twierdzili - za terrorystów.

Pięciu ochroniarzy firmy postawiono zarzuty nieumyślnego zabójstwa. Ich proces rozpocznie się w lutym w Waszyngtonie. Samej firmy nie postawiono w stan oskarżenia, chociaż rodziny ofiar w Iraku pozwali ją do sądu o odszkodowanie.

ZOBACZ TAKŻE: Iracki rząd rezygnuje z usług Blackwater
Jak podaje _ NYT _ powołując się na niewymienionych z nazwiska byłych menedżerów Blackwater, firma zaaprobowała łapówki dla rządu irackiego w grudniu 2007 r. Po śledztwie ustalono już wtedy, że użycie broni przez agentów było nieuzasadnione.

Szefowie Blackwater obawiali się - jak podkreśla nowojorski dziennik - że po wpadce firma może stracić licencję na lukratywne kontrakty z Departamentem Stanu i prywatnymi klientami, warte setki milionów dolarów.

Pomysł przekupienia rządu irackiego wywołał wewnętrzny spór w Blackwater - firmie, która w międzyczasie zmieniła nazwę na XE Services. Do dymisji podał się jej ówczesny wiceprezes Cofer Black, były wysoki funkcjonariusz CIA i Departamentu Stanu. Departament Stanu oświadczył, że nic nie wiedział o łapówkach dla rządu w Bagdadzie.
* Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)