Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Francja krytykuje "gafę" Merkel

0
Podziel się:

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy negocjował kompromis z polskim prezydentem i premierem, aby naprawić gafę kanclerz Merkel.

Francja krytykuje "gafę" Merkel
(PAP/EPA)

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy negocjował kompromis z polskim prezydentem i premierem, aby naprawić gafę kanclerz Merkel - *podaje jego rzecznik. *

Rzecznik prezydenta Francji skrytykował "metody" zastosowane wobec przywódców polskich przez pełniącą funkcję przewodniczącej Rady Europejskiej niemiecką kanclerz Angelę Merkel.

"Francja, która jest historycznym przyjacielem Polski, postanowiła w końcu, decyzję podjął prezydent Sarkozy, wziąć na siebie obowiązek naprawienia tej gafy i zastosowała inną metodę" - powiedział rzecznik francuskiego prezydenta David Martinon, nawiązując do roli, jaką Sarkozy odegrał przy przekonywaniu polskich przywódców do zaakceptowania kompromisowej wersji traktatu mającego zastąpić odrzuconą konstytucję europejską.

"To nie groźba porozumienia 26 państw doprowadziła do zmian" - dodał rzecznik, nawiązując do niefortunnej, wieczornej zapowiedzi pani Merkel, że wobec nieustępliwości Polski zaproponuje uczestnikom szczytu rozpoczęcie konferencji międzyrządowej w sprawie traktatu w gronie 26 państw członkowskich UE, bez Polski.

Francuski rzecznik poinformował prasę o późniejszych mediacjach prezydenta Sarkozy'ego z obecnym w Brukseli prezydentem Lechem Kaczyńskim oraz - przez telefon - z premierem Jarosławem Kaczyńskim, które w wyniku doprowadziły do sformułowania kompromisowego, obejmującego ustępstwa wobec Polski stanowiska niemieckiego, przyjętego następnie przez polskich przywódców.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)