Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

Gates: Straty wojsk w Afganistanie będą rosły

0
Podziel się:

Wojska USA pozostaną w Afganistanie od 2 do 4 lat - uważa amerykański minister obrony.

Gates: Straty wojsk w Afganistanie będą rosły
(PAP/EPA)
bELvZLIl

Straty wojsk USA i całej koalicji w Afganistanie będą rosły przez pewien czas, ale operacja NATO ostatecznie zakończy się sukcesem - uważa amerykański minister obrony Robert Gates (na zdjęciu).

_ - Nasze straty będą rosły, przynajmniej na razie _ - powiedział Gates w wywiadzie dla telewizji NBC News. Zapytany jak długo wojska USA pozostaną w Afganistanie odpowiedział, że prawdopodobnie przez dwa do czterech lat.

_ - Nie chcę wyznaczać terminu, ale przypomnę oświadczenie prezydenta (Hamida) Karzaja, który powiedział o przejęciu kontroli nad bezpieczeństwem ważnych obszarów Afganistanu w ciągu trzech lat i całego Afganistanu w ciągu pięciu lat. Myślę więc, że mówimy o dwóch-trzech-czterech latach _ - powiedział Gates.

bELvZLIn

Szef Pentagonu wyraził jednak przekonanie, że wojna jest do wygrania i podkreślił, że _ porażka nie wchodzi w grę _. Sukces ma zapewnić zwiększenie liczby wojsk o dalsze ponad 30 tys. żołnierzy, zapowiedziane we wtorek przez prezydenta Baracka Obamę.

[

Zemke: Za Afganistan płacimy zbyt wysoką cenę ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/zemke;za;afganistan;placimy;zbyt;wysoka;cene,189,0,563133.html )
Zapytany na czym opiera swój optymizm, skoro w Afganistanie klęskę poniosły np. wojska ZSRR w latach 80., Gates zwrócił uwagę na różnice w postępowaniu ZSRR a taktyką wojsk NATO obecnie.

bELvZLIt

_ - Sowieci próbowali narzucić Afganistanowi obcą kulturę i system polityczny, terroryzowali Afgańczyków, zabili milion ludzi. Byli poza tym izolowani na arenie międzynarodowej. We wszystkich tych zakresach obecna sytuacja przedstawia się inaczej. My mamy mandat ONZ i NATO, zaproszenie samego rządu afgańskiego i 42 wojskowych partnerów operacji. Ochraniamy ludność afgańską _ - powiedział Gates.

Minister Gates i sekretarz stanu USA Hillary Clinton polemizowali z krytycznymi opiniami, jakie pojawiły się po ogłoszeniu przez prezydenta Obamę _ strategii wyjścia _ z Afganistanu, tj. zapowiedzi, że w lipcu 2011 roku rozpocznie się wycofywanie wojsk z tego kraju.

Gates podkreślił, że lipiec 2011 roku będzie tylko początkiem tego procesu, który wraz z szefową dyplomacji nazywał nie _ wycofywaniem _ z Afganistanu, a procesem _ transferu _ - przekazywania zadań ochrony bezpieczeństwa rządowym siłom afgańskim, co pozwoli na stopniową redukcję wojsk USA i NATO.

Tempo tej redukcji - zaznaczył Gates - będzie zależeć od rozwoju sytuacji na froncie.

bELvZLIu

Szef Pentagonu odrzucił argument, że pamiętając, iż za 18 miesięcy wojska amerykańskie będą gotowe do stopniowego odwrotu, talibowie mogą je _ przeczekać _ i po częściowym wycofaniu wojsk USA przystąpić do zdwojonej ofensywy.

Jeżeli talibowie, zgodnie z tym rozumowaniem osłabią siłę swych ataków w najbliższych miesiącach, to tym lepiej dla wojsk NATO, gdyż ułatwi to im poczynić postępy w stabilizowaniu sytuacji w Afganistanie - argumentował.

Clinton wyraziła wątpliwości, czy talibowie będą kiedykolwiek skłonni wyrzec się przemocy i uznać legalne władze w Afganistanie. _ - Nie mamy żadnych informacji wskazujących, by ich przywódcy chcieli podążyć tą drogą _ - powiedziała.

Tego samego dnia były republikański kandydat na prezydenta senator John McCain ponownie skrytykował ogłoszenie przez Obamę, że za półtora roku zamierza rozpocząć wycofywanie się z Afganistanu. W rozmowie z telewizją NBC News McCain podkreślił jednak, że popiera plan prezydenta, aby wysłać tam ponad 30 tysięcy dodatkowych wojsk.

bELvZLIv

ZOBACZ TAKŻE:

bELvZLIO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)