Notowania

gaz
23.01.2009 08:28

Gazprom liczy na Uzbekistan

Rosja chce kontrolować energetykę w Azji Środkowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Szef Gazpromu widzi doskonałe perspektywy wydobycia gazu w Uzbekistanie.

Aleksiej Miller towarzyszy składającemu wizytę w Uzbekistanie prezydentowi Rosji Dmitrijowi Miedwiediewowi.

Miller poinformował, iż w styczniu po raz pierwszy podpisane zostało porozumienie ws. cen zakupu uzbeckiego gazu, co oznacza w praktyce przejście na ceny rynkowe. - _ Gazprom współpracuje też z Taszkentem w dziedzinie poszukiwania nowych złóż gazu w tym kraju _ - zakomunikował szef rosyjskiego koncernu. Uzbekistan - zaznaczył - ma dla Rosji także ważne znaczenie jako kraj tranzytowy, szczególnie jeśli chodzi o dostawy gazu z Turkmenistanu.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Białoruś namówi Moskwę do budowy Jamału II? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bialorus;namowi;moskwe;do;budowy;jamalu;ii,3,0,420355.html )
* [ Tymoszenko kontratakuje: Umowy gazowe to sukces ]( http://news.money.pl/artykul/tymoszenko;kontratakuje;umowy;gazowe;to;sukces,245,0,420341.html )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )

Zapowiadając prezydencką wizytę w Uzbekistanie, agencja Reutera pisała w czwartek, iż celem prezydenta Miedwiediewa jest przekonanie Taszkentu - ważnego regionalnego producenta gazu - by zignorował podejmowane przez kraje zachodnie działania na rzecz pozyskania nowych źródeł dostaw gazu z pominięciem Rosji.

Jak odnotowuje Reuters, zarówno Uzbekistan jak i Turkmenistan cały wydobywany gaz przesyłają odbiorcom przez terytorium rosyjskie. W ostatnim czasie oba kraje jednak zasugerowały, iż są otwarte na nowe możliwości i sojusze, co w praktyce zagroziło rosyjskiej kontroli nad sektorem energetyki w regionie.

Tagi: gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz