Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Główny podejrzany o zamachy z 11 września przyznał się

0
Podziel się:

Chalid Szejk Mohammed złożył zeznania w więzieniu Guantanamo na Kubie

Główny podejrzany o zamachy z 11 września przyznał się
(PAP / EPA)

Chalid Szejk Mohammed, czołowa postać Al Kaidy, uważany za człowieka numer 3 w tej międzynarodowej organizacji terrorystycznej, przyznał się do zaplanowania zamachów z 11 września 2001 roku i udziału w przygotowywaniu innych aktów terroru.

"Byłem odpowiedzialny za operację z 11 września od A do Z" powiedział podczas przesłuchań przeprowadzonych w sobotę w amerykańskim więzieniu Guntanamo na Kubie, jak wynika ze stenogramu przedstawionego w środę późnym wieczorem przez Pentagon.

"Byłem dyrektorem operacyjnym dla Szejka Osamy Bin Ladena w celu zorganizowania, zaplanowania , przeprowadzenia i kontroli operacji z 11 września" - powiedział za pośrednictwem swego przedstawiciela, który jest wojskowym amerykańskim.

Stenogram stwierdza, że Mohammed był obecny na przesłuchaniu, którego celem jest określenie, czy spełnia on warunki objęte definicją "nieprzyjaciel prowadzący walkę". Przesłuchania takie są zamknięte, ale armia amerykańska zobowiązała się do publikowania ocenzurowanych stenogramów z nich.

Mohammed pochodzi z Pakistanu i właśnie w tym kraju został schwytany w 2003 roku, a następnie przekazany Stanom Zjednoczonym. Należy do grupy 14 podejrzanych o terroryzm więźniów, uznawanych przez władze amerykańskie za "bardzo ważnych". Grupę tę sprowadzono w ubiegłym roku do Guantanamo z sekretnych więzień CIA za granicą.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)