Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gorbaczow zaniepokojony "recydywą zimnej wojny"

0
Podziel się

- Zimna wojna zakończyła się 20 lat temu, jednak świat wciąż popełnia błędy - mówi były prezydent ZSRR.

Gorbaczow zaniepokojony "recydywą zimnej wojny"
(ec.europa.eu)
bDAjTjHF

Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow jest zaniepokojony _ recydywą zimnej wojny _, która, jak się zdawało, zakończyła się przed 20 laty.

Michaił Gorbaczow zaprezentował książkę, której tytuł - _ Otwieczaja na wyzow wriemieni _ - można przetłumaczyć _ W odpowiedzi na wyzwanie czasu _. Są w niej zebrane liczne świadectwa i dokumenty o polityce zagranicznej czasu _ pieriestrojki _, gdy udało się skończyć z konfrontacją dwóch supermocarstw.

_ Z zimną wojną skończyliśmy, lecz znów następujemy na te same grabie (popełniamy te same błędy) _ - powiedział Gorbaczow napomykając, m.in. o nowej doktrynie wojennej USA i próbach nowego podzielenia świata _ rakietami i bazami _.

bDAjTjHH

W książce Gorbaczowa po raz pierwszy opublikowano zapisy jego rozmów i negocjacji z przywódcami światowymi, które dają pojęcie o tym, czym kierował się Gorbaczow i Biuro Polityczne (Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego) dokonując wyboru nowego kursu.

Szczególnie cenne, jak pisze ITAR-TASS, są materiały dotyczące najbardziej dramatycznych zdarzeń tamtych czasów: wojny w Afganistanie i wycofania stamtąd radzieckich wojsk, wojny w Zatoce Perskiej (tzw. Pustynna Burza), a także zdarzeń w Europie Wschodniej w ostatnim okresie istnienia ZSRR.

bDAjTjIi
Źródło:
KOMENTARZE
(0)