Notowania

grenlandia
25.11.2008 11:38

Grenlandia chce autonomii

Mieszkańcy Grenlandii głosują w referendum w sprawie zwiększenia niezależności od Danii. Opowiada się za tym 47 procent obywateli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Mieszkańcy Grenlandii głosują w referendum w sprawie zwiększenia swej autonomii. Wyspa stanowi część Danii i według sondaży jej mieszkańcy mają opowiedzieć się za zwiększeniem niezależności od Kopenhagi.

Grenlandia to największa wyspa świata, którą zamieszkuje niespełna 57 tysięcy osób - głównie potomków Inuitów i Duńczyków. Wyspa jest zależna od Danii, a przede wszystkim od płynących z niej funduszy. Rocznie to 400 milionów dolarów. To nie starcza jednak na rozwiązanie wielu problemów ekonomicznych i społecznych jakimi są alkoholizm, przestępstwa z użyciem przemocy i brak wykwalifikowanej kadry medycznej.

Grenlandia liczy jednak na odkrycie bogatych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, co ma przynieść jej spore zyski i pozwoli uniezależnić się duńskich dotacji.

Za zwiększeniem autonomii opowiadało się w sondażach 47 procent społeczeństwa, przeciwko 31. Jeśli te wyniki potwierdzą się w referendum - wyspę z Danią będzie łączyć jedynie królowa Małgorzata II, polityka zagraniczna i obronna.

Tagi: grenlandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz