Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gruzja
09.01.2008 07:16

Gruzja: Saakaszwili ponownie prezydentem

Micheil Saakaszwili, dotychczasowy prezydent Gruzji, został ponownie wybrany na to samo stanowisko.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*Micheil Saakaszwili, dotychczasowy prezydent Gruzji, został ponownie wybrany na to samo stanowisko już w pierwszej turze wyborów prezydenckich - podała AFP, powołując się na wyniki oficjalne. *

Agencja zastrzega się, że są to wyniki obejmujące nie wszystkie, ale prawie wszystkie oddane głosy. Te, które z jakichś względów nie zostały jeszcze podsumowane, nie mogą już zmienić ostatecznego wyniku i odebrać Saakaszwilemu zwycięstwa, które osiągnął w pierwszej turze dzięki uzyskaniu ponad 50 procent oddanych głosów.

Wg tych rezultatów, otrzymanych po przeliczeniu 98,8 procent głosów, Saakaszwili uzyskał 52,21 procent głosów. AFP podaje, że otrzymała ten wynik od przewodniczącego centralnej komisji wyborczej.

Ponieważ do przeliczenia pozostało tylko 1,2 proc. głosów, to nie mogą one zmienić ogólnego wyniku, bo nawet gdyby wszystkie były oddane na rywali dotychczasowego prezydenta, to utrzymałby on i tak ponadpięćdziesięcioprocentowy rezultat, gwarantujący mu - zgodnie z ordynacją - zwycięstwo już w pierwszej turze.

| MICHEIL SAAKASZWILI |
| --- |
| Micheil Saakaszwili urodził się w 1967 roku w rodzinie lekarza i historyczki. Kształcił się w Kijowie, Strasburgu i Nowym Jorku. Po powrocie do Gruzji zajął się prawami człowieka. Popularność zdobył jako minister sprawiedliwości (2000-2002), kiedy to wypowiadając walkę nadużyciom popełnionym przez kolegów z rządu, zyskał ogromne poparcie społeczeństwa. W 2003 roku stanął na czele bezkrwawej "rewolucji róż" - protestów przeciw fałszerstwom w wyborach prezydenckich - i zmusił do ustąpienia prezydenta Eduarda Szewardnadzego. Wkrótce sam został szefem państwa. Oprócz gruzińskiego biegle zna angielski, francuski i rosyjski. Jest żonaty z Holenderką, z którą ma dwóch synów - Eduarda i Nikoloza. |

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: gruzja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz