Notowania

eta
17.11.2008 13:31

Hiszpania: Dowódca ETA w rękach policji

Mikel Garikotz Aspiazu to przywódca tzw. aparatu militarnego organizacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Organizacja terrorystyczna ETA została bez przywódcy. Policja francuska we współpracy z hiszpańską Gwardią Cywilną aresztowała Mikela Garikotzela Aspiazu pseudonim Txeroki.

Zatrzymany to przywódca tzw. aparatu militarnego ETA, czyli wszystkich oddziałów odpowiedzialnych za zamachu terrorystyczne. Do aresztowania doszło w Cauters, nieopodal Lourdes.

Txeroki i towarzysząca mu dziewczyna, której dane nie są jeszcze potwierdzone, zostali zaskoczeni rano. Jak się okazało, mieli pistolety, ale nie zdążyli ich użyć. Podczas rewizji w wynajmowanym przez nich mieszkaniu policja znalazła broń, komputery i fałszywe dokumenty.

Najbardziej poszukiwany terrorysta ETA był śledzony od miesiąca. Ma na swoim koncie kilkanaście zamachów, w których zginęło 9 osób. W 2006 roku wydał rozkaz o podłożeniu bomby na madryckim lotnisku. Zamach ten zerwał trwające z rządem negocjacje o złożenie broni. Z polecenia Txerokiego miał być zastrzelony król Juan Carlos.

Francuskie MSW zapewniło, że wkrótce Txeroki zostanie wydany hiszpańskim władzom.

Jego nastepcą w ETA będzie prawdopodobnie Aitzol Oriondo, dotychczas odpowiedzialny za kradzieże materiałów wybuchowych. O Oriondo mówi się, że jest bardziej konserwatywny i okrutniejszy niż Txeroki.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Eksplozje bomb w Hiszpanii ]( http://news.money.pl/artykul/eksplozje;bomb;w;hiszpanii,130,0,356482.html )
* [ Hiszpania: Wybuch w koszarach. Są ofiary ]( http://news.money.pl/artykul/hiszpania;wybuch;w;koszarach;sa;ofiary,223,0,341983.html )
* [ Hiszpania: ETA podłożyła trzy bomby ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/hiszpania;eta;podlozyla;trzy;bomby,255,0,339455.html )
* [ Hiszpania: Zamach na koszary Guardia Civil ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/hiszpania;zamach;na;koszary;guardia;civil,129,0,260993.html )
* [ Hiszpania: Śmiertelny zamach tuż przed wyborami ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/hiszpania;smiertelny;zamach;tuz;przed;wyborami,133,0,326789.html )
Tagi: eta, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz