Notowania

honduras
28.06.2009 16:17

Honduras: Uprowadzony prezydent w Kostaryce

Manuel Zelaya chciał referendum ws. przedłużenia kadencji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

aktualizacja: 21:02

Prezydent Hondurasu Manuel Zelaya, który w niedzielę został uprowadzony ze swej rezydencji przez honduraskich żołnierzy, znajduje się w Kostaryce - poinformował rząd tego kraju niespełna trzy godziny po porwaniu Zelayi.

Kostarykańska minister bezpieczeństwa Giannina de Vecchio oświadczyła w rozmowie z telewizją CNN, że Zelaya został wywieziony przez wojskowych drogą powietrzną do Kostaryki, gdzie przybył _ w dobrym zdrowiu _. W najbliższych godzinach ma on wystąpić na konferencji prasowej w San Jose.

Prezydent USA Barack Obama wyraził w wydanym przez Biały Dom komunikacie zaniepokojenie z powodu sytuacji w Hondurasie i wezwał _ do poszanowania demokratycznych norm, zgodnie z prawem i Międzyamerykańską Kartą Demokratyczną _.

Obama przyłączył się w komunikacie do ogłoszonego w piątek apelu Organizacji Państw Amerykańskich, która wezwała _ wszystkich protagonistów życia politycznego i społecznego w Hondurasie do poszanowania demokratycznych norm, poszanowania prawa i podstaw Międzyamerykańskiej Karty Demokratycznej _.

Sekretarz generalny OPA Jose Miguel Insulza _ surowo _ potępił wojskowy zamach stanu w Hondurasie i zwołał w trybie pilnym Stałą Radę OPA, aby zajęła się _ tym przypadkiem ciężkiego naruszenia procesu demokratycznego na kontynencie _.

Ambasador Wenezueli przy OPA Roy Chaderton powiedział w telewizji CNN, że wojsko honduraskie uprowadziło w Tegucigalpie ambasadorów Wenezueli, Kuby i Nikaragui.

Ostry kryzys polityczny w Hondurasie rozpoczął się przed kilku dniami, gdy wojsko odmówiło prezydentowi poparcia dla wyznaczonego na niedzielę referendum, które miało zaopiniować jego projekt zmiany konstytucji. Zelaya, którego kadencja prezydencka kończy się w styczniu 2010 roku, chciał sobie zapewnić poprzez zmianę konstytucji możliwość wyboru na następną czteroletnią kadencję.

Wojskowy zamach stanu w Hondurasie _ jednomyślnie potępiła _ Unia Europejska, o czym poinformował uczestniczący w spotkaniu szefów MSZ państw OBWE na greckiej wyspie Korfu, hiszpański minister spraw zagranicznych Miguel Angel Moratinos.

Wenezuelski prezydent Hugo Chavez, występując energicznie w obronie prezydenta Zelayi, potępił _ zamach stanu godny troglodytów _. Zwrócił się do prezydenta Obamy, aby _ wypowiedział się _ w sprawie zamachu, ponieważ _ imperium ma wielki związek _ z tym, co dzieje się w Hondurasie

Wokół rezydencji prezydenta Hondurasu w Tegucigalpie, otoczonej kordonem wojska, zgromadziło się kilka tysięcy zwolenników Zelayi, którzy protestują przeciwko _ postępującej militaryzacji kraju _.

Na stronie internetowej madryckiego dziennika _ El Pais _ ukazał się w dniu zamachu stanu w Hondurasie, przeprowadzony kilka dniu wcześniej wywiad z prezydentem Zelayą, w którym mówi on o planowanych przez siebie reformach socjalnych. Jednocześnie krytykuje _ elity ekonomiczne burżuazyjnego państwa _, które _ opanowały dowództwo wojska, szczyty partii politycznych, sądownictwo _.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: honduras, wojsko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz