Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Huebner na urlop. Zajmie się kampanią

0
Podziel się

Przez trzy tygodni przed wyborami unijna komisarz nie będzie pełnić obowiązków.

Huebner na urlop. Zajmie się kampanią
(PAP/Krzysztof Świderski)
bEjbRpcR

*Unijna komisarz Danuta Huebner, która startuje w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, od 17 maja bierze na 3 tygodnie bezpłatny urlop. *

Szef Komisji Jose Barroso zdecydował, że zastąpi ją komisarz do spraw zatrudnienia Vladimir Szpidla.

Danuta Huebner jest _ jedynką _ na warszawskiej liście Platformy Obywatelskiej. Od połowy maja do wyborów, czyli do 7 czerwca, zajmie się kampanią wyborczą. Jeśli wygra i otrzyma mandat eurodeputowanej, będzie musiała zrezygnować ze stanowiska komisarza do spraw polityki regionalnej.

bEjbRpcT

Rząd powinien wówczas wydelegować osobę, która przejmie jej obowiązki do czasu zakończenia kadencji obecnej Komisji. Planowo powinna się ona zakończyć na jesieni, ale zostanie przedłużona do końca roku. Nie wiadomo bowiem jeszcze, w oparciu o który traktat zostanie powołana nowa Komisja.

ZOBACZ TAKŻE:

Obecnie obowiązuje dokument z Nicei, choć wielu unijnych liderów wciąż liczy na to, że od nowego roku wejdzie w życie traktat lizboński. Informacja jest o tyle istotna, że traktat z Nicei przewiduje od nowej kadencji redukcję liczby komisarzy, natomiast do lizbońskiego wprowadzono zmiany, by każdy kraj miał swojego przedstawiciela w Komisji.

bEjbRpcZ

Traktatu z Lizbony nie ratyfikowały jeszcze tylko cztery kraje - Irlandia, Niemcy, Czechy i Polska. Irlandia odrzuciła dokument w ubiegłym roku, ale w paździeniku organizuje ponowne referendum. W Czechach wypowiedzieć się musi jeszcze Senat, a potem traktat powinien podpisać prezydent. W Polsce dokument też czeka na podpis prezydenta. Natomiast w Niemczech bada go Trybunał Konstytucyjny.

bEjbRpdu
KOMENTARZE
(0)