Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irak
01.07.2008 18:16

Irak: Amerykanie nie będą chronić ochroniarzy

USA zrezygnowały z immunitetu dla pracowników prywatnych firm ochroniarskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Szef dyplomacji irackiej Hosziar Zebari powiedział, że Stany Zjednoczone zrezygnowały z immunitetu dla pracowników prywatnych firm ochroniarskich, co było jednym z głównych punktów spornych blokujących podpisanie porozumienia o obecności wojsk amerykańskich w Iraku.

- _ Tak, artykuł dotyczący immunitetu żołnierzy i personelu prywatnych firm ochroniarskich został usunięty. Stany Zjednoczone dały na to zgodę _ - powiedział Zebari.

Zapytana o to rzeczniczka ambasady USA w Bagdadzie Mirembe Nantongo powiedziała: _ Nie komentujemy treści negocjacji, które jeszcze są w toku _.

Prezydent USA George W. Bush i premier Iraku Nuri al-Maliki uzgodnili w listopadzie ubiegłego roku, że do końca lipca podpiszą nowy długoterminowy pakt bezpieczeństwa z Irakiem, określający warunki przebywania na terytorium irackim wojsk koalicyjnych. 31 grudnia tego roku wygasa ich ONZ-owski mandat.

W czerwcu iracki premier oświadczył, że rozmowy z Amerykanami znalazły się w impasie. Kilku przywódców szyickich sprzeciwiło się projektowi porozumienia. Radykalny przywódca szyicki Muktada as- Sadr uznał je za narzędzie _ wiecznego niewolnictwa _.

Według prasy, porozumienie napotykało przeszkody w 4 punktach: immunitet dla żołnierzy i pracowników prywatnych firm ochroniarskich, kontrola przestrzeni powietrznej, stałe amerykańskie bazy wojskowe oraz kalendarz wycofania wojsk.

Tagi: irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz