Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irak
01.08.2007 11:24

Irak: Główny blok partii sunnickich wycofuje się z rządu

Iracki Front Zgody (IAF) swą decyzję motywował niespełnieniem swych żądań przez rząd premiera Nuriego al-Malikiego (na zdjęciu).

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

Iracki Front Zgody (IAF) swą decyzję motywował niespełnieniem swych żądań przez *rząd premiera Nuriego al-Malikiego (na zdjęciu).*

W ubiegłym tygodniu sześciu ministrów z IAF zawiesiło swą pracę w gabinecie Malikiego. Front już wówczas podkreślał, że chciałby mieć większy wpływ na sprawy bezpieczeństwa kraju i oskarżył szyicką koalicję premiera, że nie konsultuje z nimi kluczowych decyzji.

Wystąpienie sunnitów z rządu prawdopodobnie jeszcze bardziej utrudni działania Malikiego na rzecz uzyskania poparcia dla kluczowych ustaw, uważanych przez USA za niezbędne do zaangażowania sunnickiej mniejszości w procesy polityczne i ograniczenie przemocy na tle wyznaniowym.

W czerwcu z rządu Malikiego odeszło sześciu szyickich ministrów lojalnych wobec radykalnego duchownego Muktady as-Sadra. W ten sposób protestowali oni przeciw niewyznaczeniu przez rząd terminarza wycofania się amerykańskich wojsk z Iraku. Do tej pory ich resorty pozostają nieobsadzone.

Tagi: irak, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz