Notowania

iran
02.04.2010 12:44

Iran: Sankcje nie zablokują programu nuklearnego

Teheran zapowiada wręcz intensyfikację prac przy wzbogacaniu uranu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Sankcje międzynarodowe nie powstrzymają Iranu przed kontynuowaniem prac w dziedzinie nuklearnej - powiedział w Pekinie irański negocjator ds. atomowych Sajed Dżalili (na zdj.), cytowany przez oficjalną agencję IRNA.

_ - Irańczykom nieobce są sankcje. Traktujemy sankcje jako sprzyjającą sytuację. Będziemy bardziej zdecydowanie kontynuować nasze działania _ - powiedział Dżalili po rozmowach z przedstawicielami władz chińskich.

Irański negocjator zaapelował też do krajów zachodnich, by zmieniły swe, jak to nazwał, _ błędne metody _ i _ przestały grozić Iranowi _.

USA przekonały Chiny do sankcji.

USA oznajmiły w tym tygodniu, że Chiny zgodziły się na udział w _ poważnych negocjacjach _ na temat nowych sankcji wobec Iranu. Chiny tej informacji nie potwierdziły, lecz przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Hu Jintao zapowiedział udział w międzynarodowym szczycie na temat bezpieczeństwa nuklearnego, który odbędzie się w kwietniu w Waszyngtonie.

Pekin jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, uczestniczy wraz z USA, Rosją, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami w sześciostronnych rozmowach z Iranem na temat jego programu nuklearnego.

Zachodni członkowie tej grupy od dłuższego czasu zabiegają o zaostrzenie stanowiska wobec Teheranu. Chiny, które jako stały członek RB ONZ mogą zawetować każdą rezolucję, dotąd były przeciwne sankcjom, m.in. z powodu silnych związków gospodarczych, jakie łączą je z Iranem.

Iran odmawiał do tej pory podporządkowania się rezolucjom RB ONZ, nakazującym mu wstrzymanie wzbogacania uranu. Teheran zapewnia, że jego program jądrowy ma wyłącznie pokojowy charakter. Państwa zachodnie podejrzewają, że pod pretekstem cywilnego programu nuklearnego Iran próbuje uzyskać broń atomową.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz