Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Iran wyhamowuje z nuklearnym programem?

0
Podziel się:

Zdaniem dyplomatów Teheran nie zwiększył od końca maja liczby wirówek do wzbogacania uranu.

Iran wyhamowuje z nuklearnym programem?
(Daniella Zalcman/CC/Flicr)

Iran nie zwiększył od końca maja liczby wirówek do wzbogacania uranu w swym ośrodku nuklearnym w Natanzu - pisze Reuters, powołując się na dyplomatów w Wiedniu, gdzie ma swą siedzibę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

W ciągu minionych trzech lat Irańczycy systematycznie zwiększali liczbę wirówek. Agencja przyznaje, że nie wiadomo, czym spowodowane zostało obecne spowolnienie. Odnotowuje, że zbiegło się ono z powyborczymi zamieszkami w Iranie, zmianą szefa tamtejszego urzędu ds. energii atomowej oraz planami wielkich mocarstw, dotyczącymi zaostrzenia sankcji przeciwko Teheranowi w związku z jego kontrowersyjnym programem nuklearnym.

W lipcu stanowisko szefa krajowego urzędu ds. energii atomowej objął były przedstawiciel Iranu w MAEA Ali Akbar Salehi. Zajął miejsce Gholamrezy Aghazadeha. Jakkolwiek nie podano oficjalnie przyczyn ustąpienia Aghazadeha - pełniącego też urząd wiceprezydenta, obserwatorzy wiążą dymisję z sytuacją na scenie politycznej kraju po czerwcowych wyborach prezydenckich.

Były szef urzędu ds. energii atomowej od lat był silnie związany z przywódcą opozycji, reformatorem Mir-Hosejnem Musawim, który przegrał w wyborach z Mahmudem Ahmadineżadem (na zdjęciu).

Urząd ds. energii atomowej nadzoruje całość irańskiego programu jądrowego

Najnowszy raport MAEA mówi o prawie 5 tys. wirówek w zakładach wzbogacania uranu w Natanzu, według stanu na 31 maja. Kolejny raport MAEA na temat irańskiego programu nuklearnego ma zostać opublikowany w tym tygodniu.

Państwa zachodnie na czele ze Stanami Zjednoczonymi podejrzewają Iran o potajemne prowadzenie prac nad zbudowaniem broni jądrowej. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny służy wyłącznie uzyskaniu paliwa dla elektrowni atomowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)