Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
izrael
23.07.2006 09:11

Izrael ma jeszcze jeden tydzień

Izrael najprawdopodobniej otrzymał od Stanów Zjednoczonych zgodę na prowadzenie operacji militarnej w Libanie jeszcze przez co najmniej tydzień. USA sprzeciwia się natychmiastowemu zawieszeniu broni między Izraelem a Hezbollahem, do którego wzywają kraje europejskie, arabskie i ONZ.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PIERRE TERDJMAN)

Izrael otrzymał od Stanów Zjednoczonych zgodę na prowadzenie operacji militarnej w Libanie jeszcze przez co najmniej tydzień - podają izraelski dziennik "Haaretz". Gazeta powołuje się na wysokich przedstawicieli Izraela.

"W przeddzień wizyty sekretarz stanu Condoleezzy Rice w Jerozolimie wysocy urzędnicy państwowi są przekonani, że Izrael ma amerykańskie przyzwolenie

na prowadzenie operacji przeciwko Hezbollahowi przynajmniej do następnej niedzieli" - napisał "Haaretz".

Dotychczas nie udało się potwierdzić informacji u przedstawicieli USA w Izraelu.

Gazeta przypomina, że Rice sprzeciwiła się natychmiastowemu zawieszeniu broni między Izraelem a Hezbollahem, do którego wzywają kraje europejskie, arabskie i ONZ. Jej zdaniem, byłaby to "fałszywa obietnica", która oznaczałaby tolerowanie stacjonowania bojówek Hezbollahu w południowym Libanie, bezpośrednio zagrażających Izraelowi.

Amerykańska sekretarz stanu wyjaśniła, że należy usunąć głębsze przyczyny konfliktu i dopiero tą drogą doprowadzić do trwałego pokoju w regionie.

W niedzielę Condoleezza Rice rozpoczyna podróż na Bliski Wschód; ma się ona spotkać z przywódcami Izraela i prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.

W tym tygodniu brytyjski "Guardian" informował, jakoby USA dały Izraelowi siedem dni na zadanie jak największych strat bojownikom Hezbollahu w Libanie, zanim Waszyngton poprze międzynarodowe apele o zawieszenie broni.

Tagi: izrael, liban, bliski wschód, konflit, gaza, palestyna, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz