Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Izraelskie lotnictwo zbombardowało Bejrut

0
Podziel się:

Izraelskie lotnictwo ostrzelało nad ranem południowe obrzeża stolicy Libanu, Bejrutu. Mieszczą się tam budynki organizacji szyickiej Hezbollah. Libańczycy odpowiadają zmasowanym ogniem rakietowym na północny Izrael. W wyniku ostrzału zginęła jedna osoba, a ponad 40 zostało rannych.

Izraelskie lotnictwo zbombardowało Bejrut
(EPA/ANCHO GOSH JINI)

Izraelskie lotnictwo ostrzelało nad ranem południowe obrzeża stolicy Libanu, Bejrutu. Mieszczą się tam budynki organizacji szyickiej Hezbollah. Libańczycy odpowiadają zmasowanym ogniem rakietowym na północny Izrael. W wyniku ostrzału zginęła jedna osoba, a ponad 40 zostało rannych.

Izraelskie pociski spadły także na główną autostradę łączącą Bejrut z międzynarodowym lotniskiem i południem kraju - podały libańskie siły bezpieczeństwa. Lotnisko nie działa od czasu izraelskiego ataku w czwartek.

Nieco wcześniej celem izraelskiego ostrzału padła elektrownia, ok. 25 km na południe od libańskiej stolicy. Armia Libanu przeprowadziła kontratak z broni przeciwlotniczej. Wskutek ostrzału południowych przedmieść stolicy kraju Bejrutu zginęły co najmniej dwie osoby, a 17 zostało rannych - podała stacja telewizyjna Hezbollahu Al-Manar.

Wczoraj wieczorem lotnictwo izraelskie zrzuciło nad południowymi przedmieściami Bejrutu ulotki w języku arabskim, wzywające ludność do trzymania się z daleka od znajdujących się tam obiektów radykalnego szyickiego ugrupowania Hezbollah.

W tej samej części miasta zniszczony został jeden z mostów.

Kilka godzin wcześniej izraelskie pociski zniszczyły ok. 20- kilometrowy odcinek szosy łączącej stolice Libanu i Syrii - Bejrut i Damaszek. Tą właśnie drogą w czwartek z oblężonego Libanu uciekali w kierunku Syrii turyści, zagraniczni pracownicy i sami Libańczycy.

W reakcji na uprowadzenie w środę dwóch żołnierzy izraelskich przez Hezbollah Izrael atakował wczoraj od rana cele na terytorium Libanu, w tym bejruckie lotnisko, kwatery Hezbollahu w Bejrucie i pod Baalbek, a także bazę lotniczą w dolinie Bekaa w pobliżu granicy z Syrią i niewielkie lotnisko wojskowe w miejscowości Kualajaat na północy. Komunikacja lotnicza z Libanem została całkowicie odcięta. W sumie w izraelskich atakach zginęło 55 Libańczyków, a wielu zostało rannych.

Hezbollah odpowiada zmasowanym ogniem rakietowym na północny Izrael. W wyniku ostrzału zginęła jedna osoba, a ponad 40 zostało rannych. Mieszkańcom północnego Izraela polecono, by udali się do schronów.

W czwartek wieczorem doszło do ataku rakietowego na Hajfę, największy izraelski port nad Morzem Śródziemnym. Hezbollah zaprzeczył, jakoby miał coś wspólnego z tym atakiem. Nikt nie został ranny.

| Jak wydarzenia na Bliskim Wschodzie wpływają na nasz rynek? |
| --- |
|

Piotr Kuczyński, główny analityk Xelion, Doradcy Finansowi: "Złoty od rana wyraźnie tracił, chociaż mniej niż inne waluty regionu. Najwyraźniej część zagranicznych inwestorów obawiając się zaostrzenia w geopolityce postanowiła zredukować pozycje. Wydawać się może to dziwne, że coś, co wydarzyła się na Bliskim Wschodzie może wpływać na nasz rynek, ale zagranica traktuje po prostu kraje rozwijające się jak jeden koszyk." |

wiadomości
gospodarka
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)