Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

J. Kaczyński: Jest dużo pytań o wybory z '89 roku

0
Podziel się:

Prezes PiS uważa, że przywódcy opozycji mogli być manipulowani przez agenturę.

J. Kaczyński: Jest dużo pytań o wybory z '89 roku
(PAP/Leszek Szymański)

Wybory z 4 czerwca 1989 są nadal swego rodzaju tajemnicą i budzą wiele pytań - powiedział w piątek podczas konferencji historycznej PiS _ Polska była pierwsza _ prezes tej partiiJarosław Kaczyński.

W konferencji wzięło udział blisko trzysta osób - w tym byli działacze opozycji demokratycznej. Poprowadził ją wicemarszałek SejmuKrzysztof Putra.

Jak ocenił Jarosław Kaczyński, wybory z 1989 roku traktowane jako przedmiot badań i dyskusji są nadal ważną tajemnicą, a odpowiedź na nasuwające się w związku z nimi pytania _ wyjaśniłaby bardzo wiele spraw odnoszących się także i do dzisiejszej rzeczywistości _.

Według niego, lista takich pytań jest długa: nadal nie wiemy do końca, jakie były plany władzy komunistycznej związane z wyborami - czy był to jej nieudany manewr, czy też brała pod uwagę to, co się wydarzyło.

Ponadto według szefa PiS, przed naukowcami stoi pytanie, _ jakie były relacje między ośrodkiem decyzyjnym w Polsce, a ośrodkiem moskiewskim _.

Jarosław Kaczyński chciałby też wiedzieć, jaki mechanizm doprowadził do wyłonienia _ takiego, a nie innego składu _ kandydatów Komitetu Obywatelskiego. _ - To wcale nie jest bez znaczenia, to ma bardzo duże znaczenie _ - uważa.

Jego zdaniem, przed badającymi ten okres staje też pytanie o możliwość manipulacji tą grupą przez agenturę.

Jarosław Kaczyński zastanawia się też, dlaczego Sejm kontraktowy wyłoniony w wyniku czerwcowych wyborów, który - jak podkreślił - podjął wiele pożytecznych decyzji, przyjął również liczne decyzje _ na rękę siłom postpezetpeerowskim _.

Według lidera PiS, pytań jest _ bardzo, bardzo dużo _, a _ do pełnej świadomości tego, co się wtedy stało jeszcze będziemy musieli długo poczekać _. Wyraził też nadzieję, że nikt tego procesu docierania do prawdy nie starał się zatamować.

W konferencji wziął udział m.in. były premierJan Olszewski, który mówił, że opozycja antykomunistyczna dzieliła się na dysydencką - wywodzącą się od ludzi, którzy odeszli z PZPR - i niepodległościową.

Według niego, różniło je podejście do słowa _ naród _, które opozycja dysydencka kojarzyła - zdaniem Olszewskiego - z tradycjami nacjonalistycznymi. Dla tej grupy - ocenił - większą wartością była wolność, podczas gdy dla opozycji niepodległościowej wartością nadrzędną była niepodległość.

Jak zaznaczył, w tym kontekście znamienne jest nazywanie 20. rocznicy wyborów z 1989 roku _ dniem wolności _. Przypomniał, że rocznicę odzyskania niepodległości po I wojnie światowej - 11 listopada - nazywa się jednak dniem niepodległości.

Olszewski uważa też, że podział opozycji czasu komunizmu jest widoczny również dzisiaj w podziałach politycznych.

Serwis specjalny Money.pl
( ../../i/h//162/44194.jpg ) *[ ( http://static1.money.pl/i/a/249/44281.gif ) ]20 lat w Wolnej Polsce(http://news.money.pl/artykul/20;lat;w;wolnej;polsce,93,0,456541.html) * Korupcja, bezrobocie, znikomy wzrost PKB, przestępczość - to obraz dzisiejszej Polski. Ale i tak warto było. Czytaj serwis specjalny Money.pl
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)