Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jan Paweł II zastąpi Gombrowicza - nowy spis lektur

0
Podziel się

Minister edukacji Roman Giertych podpisał rozporządzenie w sprawie nowego kanonu lektur. Z kanonu usunięto między innymi Witolda Gombrowicza i Brunona Schulza, nie będzie też Stanisława Lema, czy Jana Lechonia.

Jan Paweł II zastąpi Gombrowicza - nowy spis lektur
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEicWEXp

Zmarginalizowano też Witkacego i Kafkę. Obowiązkowo czytani będą Henryk Sienkiewicz i Jan Paweł II.

Zgodnie z projektem MEN, polscy uczniowie nie będą już omawiać książek Gombrowicza. Z kanonu wypadł zarówno "Trans-Atlantyk", jak i "Ferdydurke".

Fragmenty "Szewców" Witkacego, czy "Procesu" Kafki, a także w całości lektura Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata" znalazły się jedynie na liście lektur w zakresie rozszerzonym szkół ponadgimnazjalnych.

bEicWEXr

MEN włączył natomiast na listę dwie lektury, które nie znalazły się we wcześniejszym projekcie resortu edukacji. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych poznają więc fragmenty "Cierpień młodego Wertera" Goethego i "Innego świata" Herlinga-Grudzińskiego.

Na liście znalazła się też "Zbrodnia i kara" Dostojewskiego i "Lord Jim" Conrada - dzieła, do których Roman Giertych podchodził wcześniej sceptycznie.

Wśród lektur, które MEN forsowało w proponowanym kanonie, znalazły się między innymi aż cztery powieści Sienkiewicza. Obowiązkowa ma też być biografia Karola Wojtyły "Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża".

Natomiast uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mają poznać "Pamięć i tożsamość" napisaną już przez samego Jana Pawła II i dzieło arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego "Będziecie Moimi świadkami..." o historii księży, przebywających w obozie koncentracyjnym w Dachau.

bEicWEXx

Do kanonu lektur książki włączono też "Cesarza" Ryszarda Kapuścińskiego" i "Listy Nikodema" Jana Dobraczyńskiego.

| Jak czytamy w uzasadnieniu zmian proponowanych przez ministra: "rozporządzenie jest odpowiedzią na liczne głosy środowiska nauczycielskiego i rodziców domagających się określenia podstawowego kanonu lektur obowiązujących we wszystkich szkołach polskich. Obowiązująca dotąd duża dowolność w wyborze lektur powodowała, iż nauczyciele - przy wyborze lektury - nie zawsze uwzględniali standardy egzaminacyjne, co mogło mieć wpływ na wyniki sprawdzianów i egzaminów". |
| --- |

bEicWEXS
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)